Dlaczego powinieneś płacić telefonem? W dobie pandemii koronawirusa tak jest najbezpieczniej

Stało się - Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że wywoływaną koronawirusem chorobę COVID-19 należy już nazywać pandemią. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, warto całkowicie odstawić gotówkę, a do płacenia używać nie karty, ale własnego telefonu.

Dlaczego powinieneś płacić telefonem? W dobie pandemii koronawirusa tak jest najbezpieczniej
Miron Nurski

12.03.2020 | aktual.: 07.04.2020 17:17

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że aby uniknąć zarażenia, należy ograniczyć kontakt z przedmiotami, których mogli dotykać potencjalni nosiciele.

Monety i banknoty, które każdego dnia przechodzą nawet przez dziesiątki (jeśli nie setki) rąk, stanowią idealny "środek transportu" dla zarazków. Także dla koronawirusa, który - według niektórych badań - może przetrwać poza organizmem nosiciela nawet 9 dni. W związku z tym zaleca się ograniczenie używania gotówki do minimum. Zatem zostaje nam karta lub telefon czy smartwatch.

Płacenie telefonem może być bezpieczniejsze nawet od płacenia kartą

Już samo użycie karty zbliżeniowej jest dużo bezpieczniejsze niż przekazywanie monet i banknotów z rąk do rąk.

Największą przewagę w kontekście koronawirusa mają iPhone'y z usługą Apple Pay. W ich przypadku płatności autoryzowane są biometrycznie na poziomie telefonu. Oznacza to, że wpisywanie PIN-u na terminalu nie jest konieczne nawet wtedy, gdy wartość transakcji przekracza 50 zł.

Google od kilkunastu tygodni zapowiada, że Google Pay w Polsce także doczeka się autoryzacji biometrycznej, ale termin wdrożenia nowej usługi nie jest jeszcze znany. Szkoda, bo ograniczenie kontaktu z terminalami płatniczymi byłoby w tym momencie wskazane.

Nie oznacza to jednak, że między kartą a telefonem z Androidem można postawić znak równości. Wiele smartfonów ma czipy NFC na tyle silne, że do przeprowadzenia transakcji wystarczy zbliżenie telefonu do terminala na odległość 1-2 cm. Lepsze to niż dotykanie kartą urządzenia, z którego codziennie korzystają setki osób.

Odwiedzając pierwszy lepszy market, nietrudno zobaczyć puste półki z wykupionymi produktami. Wiele osób uważa, że panika związana z koronawirusem jest mocno przesadzona, ale nie zmienia to faktu, że ostrożności nigdy za wiele. A płacenie telefonem jest środkiem ostrożności mało inwazyjnym. W zasadzie jest wręcz przeciwnie, bo smartfon to narzędzie płatnicze nie tylko bezpieczniejsze od gotówki, ale i wygodniejsze.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
publicystykatechnologienewsy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)