Dlaczego unikamy płacenia za aplikacje?
04.05.2012 11:45, aktual.: 04.05.2012 13:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli jesteś deweloperem aplikacji na iOS-a czy Androida, myślisz pewnie: stworzę aplikację, udostępnię za dolara - każdy ją kupi. W rzeczywistości na taki produkt skusi się 30% użytkowników, a reszta go spiraci. Dlaczego nie mamy nawyku kupowania aplikacji na smartfony, za które zapłaciliśmy przynajmniej kilkaset złotych? Czy 0,79 euro to faktycznie majątek?
Przyjrzyjcie się poniższym grafikom:
- 875?! Tylko tyle?! Hah! Wezmę dwa: jednego dla mnie, drugiego dla mojego futrzastego przyjaciela obok!
- 99 centów?! Ojej, nie wiem... to kupa pieniędzy. Powinienem najpierw zadzwonić do mojego księgowego albo chociaż przespać się z tym, zanim podejmę decyzję.
Niestety, takie są realia. Jeżeli ktoś kupuje kolejnego smartfona i są to zakupy jak najbardziej przemyślane, to dlaczego potem żałuje kilku złotych, aby rozszerzyć ich możliwości? Cóż, teorii jest wiele. Oto główne powody, dla których zakup aplikacji jest dla wielu wyzwaniem.
Praktyczne? Niby tak, ale skoro nie płacisz, to też nie używaj. Wspieraj dewelopera poprzez używanie darmowej wersji z reklamami (jeżeli jest dostępna).
Duże rachunki
Spotkałem się kiedyś z dość osobliwym wytłumaczeniem, dlaczego nie płaci się za aplikacje. Znajomy stwierdził, że jego rachunki za telefon i tak przekraczają abonamentowe limity, więc po co będzie sobie dokładał problemów. Ma świadomość tego, że to są dwa różne miejsca, do których płyną jego pieniądze, ale "kasa to kasa".
Zawód
Jeżeli ktoś już przełamie się, aby zakupić pierwszą aplikację, i dopiero raczkuje w tym biznesie, to zdarzy się, że pewnego razu program, za który zapłaci trzy dolary, nie będzie spełniał jego oczekiwań. I to będzie bardzo dobra wymówka, dlaczego więcej nie kupuje aplikacji.
Aplikacje po czasie się nudzą
Powodów, dla których użytkownicy nie płacą za aplikacje, można wydumać naprawdę wiele i każdy będzie wydawał się racjonalny. Nie należy jednak zapominać, że programy nie rosną na drzewie. To, że nie można ich dotknąć, nie oznacza, że można je kraść. Wykorzystywanie faktu, że aplikacja jest akurat takim materiałem, który można uzyskać bez uiszczania pieniędzy, też jest niepoprawne. Kupiono Ci iPhone'a? Gratulacje, poproś jeszcze o iTunes Gift Card.
Problem dotyczy nie tylko właścicieli iPhone'ów, ale także użytkowników innych mobilnych platform.