Do czego może służyć terminal?
Mniej zaawansowani użytkownicy często boją się korzystać z Terminala - nie do końca przemawia do nich ta forma komunikacji użytkownik-komputer i po prostu wolą korzystać z GUI. Co można robić jeszcze z terminalem? Chociażby wykorzystać go do zabawy...
Terminal jest jednym z elementów, który pojawia się w każdym systemie bazującym na UNIX'ie - takim właśnie systemem jest OS X. Jesteśmy dość mocno przyzwyczajeni do tego, że większość rzeczy po prostu można "wyklikać" w prostym interfejsie graficznym. Terminal nie musi się kojarzyć wyłącznie ze skomplikowanymi poleceniami, których nie ogarnia przeciętny użytkownik. Przykłady?
- Zagraj w stare gry
Uruchom Terminal i wpisz polecenie:
emacs
Natępnie wciśnij enter - pojawi się komunikat witający Cię w Emaksie - jeszcze raz wciskamy enter. Okno ponownie zmieni zawartość. Teraz wciśnij jednocześnie kombinację dwóch klawiszy Esc + x. Kursor powinien przeskoczyć do ostatniej linii, która będzie zaczynać się od "M-x" wtedy wpisujemy nazwę jednej z gier:
blackbox
dunnet
gomoku
hanoi
landmark
mpuz
pong
snake
solitaire
tetris
- Obejrzyj tekstową wersję StarWars Episode IV
Praktycznie każdy kojarzy ten film. Teraz masz doskonałą okazję aby zobaczyć go w wersji tekstowej w Terminalu... wystarczy wpisać w terminalu:
telnet towel.blinkenlights.nl
i zatwierdzić enterem.
- Gadający Terminal
Mac OS X oferuje możliwość syntezy mowy - dzięki Terminalowi Twój Mak przemówi do Ciebie dokładnie to, co będziesz chciał - wpisujemy po prostu formułę:
say {tutaj wpisujesz co ma powiedzieć}
- Twój prywatny iPsychoanalityk
Już wiesz, że Twój Mak jest w stanie przemówić. Jeżeli jednak dla Ciebie to za mało i oczekujesz np. możliwości porozmawiania z kimś, kto Cię zrozumie, to skorzystaj z wbudowanego psychoterapeuty ;) Wykonujemy wszystkie kroki jak w pierwszym punkcie - wpisujemy "emacs", dwa razy enter i kombinacja klawiszy Esc + x. Wcześniej w tym momencie wpisywaliśmy nazwę gry do uruchomienia, tym razem wpiszemy "doctor" - bez cudzysłowia. Teraz zaczynasz rozmowę - wpisujesz co tylko chcesz, a potwierdzenie wysłania to dwukrotne naciśnięcie przycisku Enter.
Źródło: MakeUseOf