Dostały powiadomienie i zamarły. Apple ułatwił stalkerom zadanie

Dostały powiadomienie i zamarły. Apple ułatwił stalkerom zadanie

Dostały powiadomienie i zamarły. Apple ułatwił stalkerom zadanie
Źródło zdjęć: © fox35orlando.com
Miron Nurski
02.05.2022 12:43, aktualizacja: 02.05.2022 17:09

Kolejny raz AirTag okazuje się mieczem obosiecznym. Niewielkie urządzenie, które w założeniu ma ułatwić życie zapominalskim, wykorzystane w złej wierze mogło doprowadzić do tragedii.

Telewizja FOX 35 Orlando opisuje historię matki, która razem z córką wybrała się do Disney Worldu. Gdy opuszczały park rozrywki jako jedne z ostatnich gości, iPhone kobiety wyświetlił powiadomienie, że w pobliżu znajduje się AirTag.

Były śledzone z użyciem AirTaga przez 4 godziny. "Byłyśmy przerażone"

Kobiety zeznają, że po otrzymaniu powiadomienia były przerażone. Gdy okazało się, że ktoś śledził ich lokalizację przez ok. 4 godziny, zamknęły się w samochodzie, odjechały kawałek i wezwały pomoc. Po przyjeździe policji przetrząsnęły wszystkie ubrania oraz torby. Z jednej z nich wyleciał podrzucony przez kogoś AirTag.

Na razie nie wiadomo, kto i w jakim celu podrzucił kobietom lokalizator, ale mają one przeczucie, że historia mogła zakończyć się źle.

AirTagi są często wykorzystywane do śledzenia kobiet

AirTag, podobnie jak inne lokalizatory Bluetooth, w założeniu ma służyć do namierzania zgubionych przedmiotów. Z uwagi na niewielkie rozmiary i baterię wystarczającą na kilka miesięcy pracy, eksperci od razu przestrzegali, że gadżet może być wykorzystywany do złych celów. Obawy okazały się niebezpodstawne.

Serwis Motherboard dotarł do raportów policyjnych ze 150 zgłoszeń dotyczących AirTagów. W aż 50 przypadkach pomoc wezwały kobiety, które otrzymały powiadomienie o prześladowaniu. W połowie przypadków okazało się, że gadżet został podrzucony przez byłego partnera.

Zdarza się również, że po AirTagi sięgają złodzieje, którzy wykorzystują je do namierzania samochodów, rowerów i innych przedmiotów, które planują ukraść.

AirTag: jak sprawdzić, czy nie jesteś śledzony?

Apple przewidział, że jego akcesorium może ułatwić stalkerom i złodziejom życie, dlatego zaimplementował specjalne mechanizmy zabezpieczające. iPhone'y mogą same informować o tym, że AirTag od dłuższego czasu znajduje się w pobliżu.

[i][olist][]Wybierz kolejno opcje Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji i włącz opcję Usługi lokalizacji.[]Wybierz kolejno opcje Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji > Usługi systemowe. Włącz opcję Znajdź mój iPhone.[]Wybierz kolejno opcje Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji > Usługi systemowe. Włącz opcję Ważne miejsca, aby otrzymywać powiadomienia o przybyciu w ważne miejsce, na przykład do domu.[]Wybierz kolejno opcje Ustawienia > Bluetooth i włącz funkcję Bluetooth.[*]Otwórz aplikację Znajdź, stuknij kartę Ja i włącz powiadomienia o śledzeniu.[/olist][/i]

Firma wypuściła także aplikację na Androida o nazwie Tracker Detector. Nie działa ona w tle i nie wyświetla ostrzeżeń samoczynnie, ale pozwala na ręczne sprawdzenie, czy nie jest się śledzonym.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)