Downgrade z iOS 4 na iOS 3.1.3 - poradnik
W czerwcu bieżącego roku Apple zaprezentowało iOS 4 - nowe oprogramowanie dla iPhone'ów, które zamiast usprawnić działanie wszystkich urządzeń - pogorszyło je (koronny przykład - iPhone 3G). Oczywiście gigant z Cupertino nie pozwala wrócić na starszą wersję oprogramowania, więc wielu użytkowników pozostało z powolnym softem. Jeśli do dziś ktokolwiek z Was boryka się z problemem iOS 4, a wróciłby na poczciwe iOS 3.1.3, to zapraszamy do poradnika.
Powrót do starszej wersji oprogramowania to proces zwany inaczej "downgrade". Oczywiście zjawisko powracania do niższych wersji softu nie jest zarezerwowane tylko dla urządzeń powiązanych z iOS - bardzo często mamy z nim do czynienia instalując różne oprogramowanie. Ja jednak zajmę się opisaniem, jak powrócić z oprogramowania iOS 4 na iOS 3 (dokładniej - 3.1.3) na konkretnych urządzeniach.
Oto lista produktów, na których można dokonać downgrade oprogramowania, zgodnie z poniższym poradnikiem:
- iPod touch 2G;
- iPod touch 3G ;
- iPhone 3G;
- iPhone 3GS.
Oczywiście nie zainstalujemy iOS 3 na iPodzie touch 4G czy iPhonie 4, ponieważ te urządzenia fabrycznie zostały wyposażone w oprogramowanie iOS 4.
Czego potrzebujemy:
- pliku .IPSW z oprogramowaniem** 3.1.3** dla naszego urządzenia (dostępne m.in. na stronie felixbruns.de);
- programu iTunes o wersji 10.1;
- programu iREB dla iOS 4 o wersji **RC2 **(link).
Operację downgrade'u oprogramowania można przeprowadzić zarówno na systemach Windows, jak i Mac. Poniższy poradnik jest jednak opisany dla posiadaczy systemu Microsoftu, choć kroki dla Mac niewiele się od nich różnią. Wystarczy pobrać iREB dla Mac i zamiast odpowiedniej kombinacji klawiszy w iTunes, podczas wgrywania oprogramowania, wybrać tę właściwą dla Mac.
Uwaga!
[olist][]Do przeprowadzenia poniższego procesu nie potrzebujesz zachowanego pliku SHSH, więc nawet jeśli go nie posiadasz, możesz przystąpić do próby powracania na oprogramowanie 3.1.3.[]Nie gwarantuję, że za pomocą niżej zamieszczonych instrukcji uda Ci się pomyślnie powrócić do żądnego oprogramowania. Podczas podejmowania kolejnych kroków może się okazać, że iTunes zwyczajnie nie zaakceptuje naszych żądań i trzeba będzie powrócić do pierwotnej wersji oprogramowania. Tradycyjnie - całość wykonujesz na własną odpowiedzialność.[]Pamiętaj o tym, że iTunes nie pozwoli Ci przywrócić zapasowej kopii danych z iOS 4 na iOS 3. Można jedynie "oszczędzić" kontakty, wybierając w iTunes opcję ich synchronizacji z Windows Contacts.[]Przejście z iOS 4 na iOS 3 nie jest tożsame z downgrade'em modemu. Jeśli więc teraz masz iOS 4.1 z basebandem 05.13.04, to zainstalowaniu iOS 3.1.3 wciąż na nim pozostaniesz.[*]Jeśli operacja się nie powiedzie, to będziesz zmuszony do instalacji najnowszego oprogramowania, dostępnego dla Twojego urządzenia. Nie ma znaczenia czy wcześniej miałeś iOS 4.0 czy 4.1 - konieczne będzie wgranie iOS 4.2.1.[/olist]
- trzymamy przez 5 sekund przycisk Power;
- do przycisku Power wciskamy również Home i czekamy** 10 sekund**;
- puszczamy przycisk Power i trzymamy Home dopóki nie usłyszymy (ok. 10 sekund, lecz lepiej trzymać do maks. 25 sekund) od komputera dźwięku podłączenia nowego urządzenia;
- jeśli program iTunes wykrył urządzenie, informując nas o jego stanie, to gratulacje - można przejść dalej (w innym wypadku należy powtórzyć powyższe 3 kroki).
[*]Naciskamy w iTunes na przycisk "Odtwórz" (w karcie urządzenia), przytrzymując tym samym na klawiaturze komputera przycisk Shift. Wówczas pojawi się okno, na którym program będzie oczekiwał od nas wskazania pliku z pobranym wcześniej oprogramowaniem iOS 3.1.3, co zresztą czynimy.
[/olist]
Teraz czekamy, aż iTunes postara się wgrać oprogramowanie. Jeśli operacja powiedzie się za pierwszym razem, to nie przechodzimy dalej i cieszymy się nowo narodzonym urządzeniem. Jeśli jednak pojawił się jakiś błąd, to podążamy dalej za instrukcjami:
- Uruchamiamy pobrany wcześniej program iREB.
- Wybieramy na głównym ekranie aplikacji urządzenie, którego oprogramowanie chcemy wgrać.
- Wprowadzamy urządzenie ponownie w tryb DFU.
- Jeśli uruchomienie DFU zakończyło się sukcesem, to iREB odpowiednio nam to zasygnalizuje poprzez rozpoczęcie procedury przygotowywania urządzenia do wgrania oprogramowania.
- Gdy działanie iREB zostanie zakończone, a nasz iPhone/iPod będzie w gotowy do przyjęcia iOS 3, to po raz kolejny skłaniamy się ku iTunes.
- Jak wcześniej - klikamy przycisk \Odtwórz\
- przytrzymując tym samym klawisz Shift i w nowo wyświetlonym oknie wskazujemy plik .IPSW z oprogramowaniem 3.1.3.
- Czekamy, aż iTunes podejmie się próby wgrania urządzenia.
Jeśli program bezproblemowo przyjął nasze żądania, a na ekranie iPhone'a/iPoda pasek postępu wgrywania oprogramowania zbliżał się ku końcowi, co zakończyło się błędem 1015, to gratulacje, wszystko jest w porządku i przechodzimy do ostatniej części poradnika.
Jeśli jednak podczas wygrywania otrzymaliśmy jeden z błędów 160X, to należy ponownie potraktować urządzenie iREBem i ponowić proces wgrywania oprogramowania. Wielokrotne próby nie przynoszą żadnych efektów? Niestety, należy wrócić do poprzedniej wersji oprogramowania, czyli iOS 4, poprzez wciśnięcie przycisku Odtwórz (bez wspomagania się Shiftem).
Wychodzenie z błędu 1015. Oprogramowanie 3.1.3 jest już zainstalowane na pokładzie urządzenia. Teraz należy jedynie wyjść z trybu Recovery, w którym aktualnie znajduje się nasza zabawka. W tym celu:
- uruchamiamy ponownie iREB;
- klikamy na zakładkę u góry programu \Recovery Mode Loop Fixer/SHSH Blobs Grabber;
- naciskamy na przycisk \Set Auto-Boot True (Fixes 1015 iTunes Errors/Recovery Loops);
- czekamy, aż urządzenie poprawnie się uruchomi.
Od tej pory możemy odetchnąć z ulgą - wszystko się udało i mamy w pełni sprawne urządzenie z oprogramowaniem 3.1.3.
Uwaga! Chcesz odblokować świeżo wgrany 3.1.3? Jeśli tak, to należy pamiętać, że do tego służy redsn0w 0.9.4. Podczas procedury odblokowywania należy wskazać zamiast 3.1.3 oprogramowanie 3.1.2 (trzeba je dodatkowo ściągnąć). Jeśli jednak wolimy mniej skomplikowaną drogę do jailbreaku 3.1.3, to polecam skorzystać z blackra1n.