Dowód osobisty w aplikacji już jest. mObywatel 2.0 ląduje na smartfonach

Dowód osobisty w aplikacji już jest. mObywatel 2.0 ląduje na smartfonach

mObywatel 2.0 już jest
mObywatel 2.0 już jest
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Miron Nurski
14.07.2023 02:18, aktualizacja: 14.07.2023 20:38

mObywatel 2.0 został zapowiedziany na 14 lipca i terminu udało się dotrzymać z wyjątkową punktualnością. Nowa wersja aplikacji była dostępna w sklepach Google Play i App Store już koło północy.

Na początek mała uwaga. Choć Ministerstwo Cyfryzacji w odniesieniu do nowej odsłony apki używa nazwy "mObywatel 2.0", jest to oznaczenie umowne. Tak naprawdę program dostał numerek 4.12.0 i to właśnie takiej wersji powinniście szukać w sklepach z aplikacjami.

mObywatel 2.0 to przede wszystkim dowód osobisty w aplikacji

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawił się nowy rodzaj cyfrowego dokumentu o nazwie mDowód. Jest to wirtualny odpowiednik dowodu osobistego, który został prawnie zrównany z fizycznym dokumentem. Przynajmniej w większości sytuacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Choć mDowodem można się już posłużyć w urzędzie, przychodni czy sądzie, nie skorzystamy z niego:

  • przekraczając granicę w kraju;
  • składając wniosek o nowy dowód osobisty;
  • w bankach i innych instytucjach finansowych (do 31 sierpnia).

Ostatnie ograniczenie zostanie zniesione już 1 września. Wyjątek ten został wprowadzony na prośbę banków, które potrzebowały więcej czasu na dostosowanie swoich procedur do nowych wymogów.

mObywatel 2.0 wnosi także inne zmiany i nowości

Jedna z nowych funkcji to ePłatności. Pozwala ona opłacić Blikiem różnego rodzaju zobowiązania urzędowe, w tym podatki. Na razie usługa dostępna jest jedynie w ramach programu pilotażowego w Bydgoszczy, Gdyni, Grudziądzu, Poznaniu, Toruniu i Włocławku, ale wkrótce jej dostępność ma zostać rozszerzona.

mObywatel 2.0 wprowadza także usprawnione logowanie do serwisów rządowych. Na stronie e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP jako metodę logowania można teraz wybrać aplikację mObywatel. Wówczas wystarczy uruchomić apkę na telefonie, z menu na dole wybrać skaner QR i zeskanować kod widoczny na stronie. Nie trzeba już pamiętać loginu i hasła do każdej platformy.

Logowanie za pomocą aplikacji mObywatel ma być wygodne i bezpieczne
Logowanie za pomocą aplikacji mObywatel ma być wygodne i bezpieczne© Licencjodawca

Kolejna nowość to Bezpieczny autobus. Przed udaniem się w podróż można wpisać w aplikacji numer rejestracyjny pojazdu, by otrzymać podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC

Ponadto własne wersje cyfrowych dokumentów - np. kartę mieszkańca czy przynależności do klubu sportowego lub seniora - mogą teraz wydawać samorządy. Na razie z możliwości tej skorzystały władze Zduńskiej Woli.

A aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się także funkcja pozwalająca na zgłaszanie naruszeń środowiskowych, np. nielegalnych wysypisk.

Choć lista zmian jest długa, posiada też pewne braki. Dziwi chociażby brak ciemnego motywu graficznego, który od lat jest branżowym standardem zarówno na platformie Android, jak i iOS.

mObywatel 2.0 na Androida i iOS
mObywatel 2.0 na Androida i iOS© Licencjodawca

Twórcy zapowiadają, że wkrótce w aplikacji pojawią się nowe funkcje. W tym możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, e-Doręczenia (elektroniczny odpowiednik listu poleconego z potwierdzeniem odbioru), umawianie wizyt w ZUS-ie czy tymczasowe prawo jazdy.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)