Drogie telefony z LTE: HTC Thunderbolt

Drogie telefony z LTE: HTC Thunderbolt

HTC Thunderbolt - najdroższy telefon świata? | Flickr
HTC Thunderbolt - najdroższy telefon świata? | Flickr
Kamil Homziak
09.07.2011 12:00, aktualizacja: 09.07.2011 14:00

Wydawać by się mogło, że najdroższym telefonem świata jest iPhone. Tymczasem, według badania iSuppli, to miano dzierży dostępny na rynku amerykańskim HTC Thunderbolt. Co w nim takiego kosztownego?

To wina układu Qualcomm odpowiedzialnego za łączność LTE, który podbija cenę o prawie 40 dolarów, a koszt produkcji całego telefonu do 262 dolarów. Gdyby ten sam moduł zamontował do iPhone'a 4, jego cena wyniosłaby 211,10 dolarów, a więc o ponad 50 dolarów mniej, Co gorsze, cena Thunderbolta mogłaby być jeszcze wyższa. LTE jest bowiem łase na energię. Sprawę pogarsza fakt wykorzystania osobnego chipsetu 4G, co powoduje dużo wyższy pobór prądu niż w przypadku zastosowania pojedynczego układu obsługującego tak 3G, jak i 4G.

Co ciekawe, gdyby Apple zdecydowało wydać wersję iPhone'a z LTE, mogłoby wykorzystać np. Snapdragona MSM8960, który w jednym układzie zawiera dwurdzeniowy procesor z obsługą sieci 4G. Taki smartfon wciąż wymagałby jednak dużo więcej mocy oraz całkiem innych części niż te używane obecnie do produkcji modelu z łącznością 3G. Tego typu problemy przy wprowadzaniu nowej technologii to nic nowego. Z czasem, układy wspierające LTE spowszechnieją i stanieją, a wówczas z pewnością pojawi się cała masa telefonów z naprawdę szybką łącznością mobilną.

Źródło: Electronista

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)