Dziś polska premiera iPada 3, a Chińczycy handlują na potęgę

Dziś polska premiera iPada 3, a Chińczycy handlują na potęgę

Przemyt iPada 3 do Chin kwitnie (fot. ePrice)
Przemyt iPada 3 do Chin kwitnie (fot. ePrice)
Kamil Homziak
23.03.2012 07:00, aktualizacja: 23.03.2012 08:00

W polskich sklepach najnowsze dziecko Apple'a jest w sprzedaży zaledwie od kilku godzin. Według informacji chińskich mediów do tego kraju trafiło już ponad 200 tys. sztuk tabletu. Ile zarabiają na tym importerzy?

Tablety są wysyłane ze Stanów Zjednoczonych do miasta Shenzhen, które bezpośrednio graniczy z Hongkongiem. Amerykańskie sklepy pobierają za to prowizję w wysokości 20 dol. od każdej sztuki. Ceny dla spragnionych nowego iPada konsumentów są znacznie wyższe - najbardziej zniecierpliwieni będą musieli wydać nawet około 1580 dol. To cena horrendalna, biorąc pod uwagę to, że w USA najdroższa wersja tabletu z 64 GB pamięci i modemem 4G kosztuje 829 dol.

Gdy pierwsza fala zainteresowania przeminie, marża importerów ma jednak znacznie spaść - będą oni zarabiać na pojedynczej sztuce "zaledwie" 80 dol. To i tak bardzo dużo, choć chętnych do przepłacania z pewnością nie zabraknie.

iPad jest najpierw produkowany w Shenzhen, a następnie wysyłany do USA, skąd po jakimś czasie wraca do rodzinnego miasta. Liczba 200 tys. importowanych sztuk dotyczy jedynie regionu Shenzhen i Hongkongu, a proceder kwitnie również np. w Pekinie czy Szanghaju. Chińskim klientom pozostaje jedynie czekać, aż iPada 3 będzie można kupić w oficjalnej sprzedaży.

Źródło: Slashgear

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)