Dziurawy skaner malware'u w Androidzie 4.2

Android 4.2 Jelly Bean
Android 4.2 Jelly Bean
Krystian Bezdzietny

14.12.2012 14:00, aktual.: 14.12.2012 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android 4.2 to dowód na to, że Google rozpoczął prace nad mobilnymi niebezpieczeństwami. Wprowadzony w tej wersji systemu skaner malware’u miał zaradzić przedostającym się do smartfonów podejrzanym aplikacjom. Z czasem jednak okazało się, że nie działa on tak dobrze, jak oczekiwano.

Xuxian Jiang, profesor z Uniwersytetu Północnej Karoliny, sprawdził działanie wewnętrznego antywirusa Androida. Zainstalował na Nexusie 10 1260 zainfekowanych aplikacji. Tylko 193 pozycje zostały zidentyfikowane przez system jako zagrażające bezpieczeństwu. Dało to wynik 15,32% wykrywalności.

Dla porównania Jiang potraktował zgromadzony materiał testowy popularnymi programami antywirusowymi: Avastem, Symantekiem oraz Kasperskym. Wykrywalność oscylowała w granicach od 51 do 100%.

[solr id="komorkomania-pl-139271" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4872,uwaga-wiemy-ktore-htc-dostana-aktualizacje-do-jelly-bean" _mphoto="htc-jelly-bean-feature-1-5f20592.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3183[/block]

Dlaczego system Google’a tak słabo wypadł na tle innych antywirusów? Jiang ma dwie teorie. Pierwsza z nich jest związana z cyfrowymi podpisami aplikacji, które - jak dowodzi profesor - mogą być łatwo zmanipulowane. Drugim problemem jest zdalne działanie skanera. Jeżeli użytkownik podczas instalowania aplikacji nie ma połączenia z Siecią, analizowanie pod kątem malware'u jest wyłączone.

Schemat działania skanera w Androidzie 4.2
Schemat działania skanera w Androidzie 4.2

Jeżeli jedynym źródłem aplikacji dla Androida jest Google Play, to nie ma się o co martwić. Tam bowiem znajduje się niecałe 0,5% wszystkich androidowych wirusów. Problem pojawia się wtedy, gdy instalowanie aplikacji polega na wgrywaniu nieznanego pochodzenia plików .APK. W takich sytuacjach skaner w Androidzie 4.2 może się okazać przydatny.

Więcej na temat skanera malware’u w Androidzie 4.2 możecie przeczytać pod tym adresem.

Źródło: arstechnica

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)