Dziwna zmiana w Google Play. Nie podoba mi się to

Dziwna zmiana w Google Play. Nie podoba mi się to

Dziwna zmiana w Google Play. Nie podoba mi się to
Miron Nurski
18.11.2021 18:15, aktualizacja: 18.11.2021 19:15

Potencjalnie Google chce sprawić, by klienci chętniej zostawiali w jego sklepie pieniądze. Coś jednak czuję, że przez jego działania będę ich zostawiał mniej.

Gwoli wyjaśnienia: w tym momencie wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie, o którym zaraz przeczytacie, zostało wprowadzone testowo tylko u części użytkowników i być może nie zostanie z nami na stałe. W moim odczuciu tym bardziej powinno się jednak teraz patrzeć Google'owi na ręce, bo jego działania mogą zaszkodzić naszym portfelom.

Google Play ukrywa przed użytkownikami datę ostatniej aktualizacji

Problem z niewidocznością kluczowej informacji odnotowali użytkownicy reddita. Sprawdziłem u siebie i faktycznie - Google coś namieszał.

Gdy otwieram kartę aplikacji, którą mam zainstalowaną na telefonie, widzę datę ostatniej aktualizacji i dziennik zmian.

Obraz

Gdy jednak przeglądam kartę apki, której zainstalowanej nie mam, informacja o ostatniej dacie jest ukryta. Widzę jedynie dzień, w którym opublikowana została pierwsza wersja programu.

Obraz

Póki co zmiana ta zdaje się obejmować tylko część użytkowników i tylko Sklep Play na smartfonach. Wersja desktopowa zawiera komplet szczegółów. Jeszcze.

Ta drobna zmiana w Sklepie Play może być bardzo szkodliwa dla użytkowników

Pierwsze aplikacje wylądowały w Sklepie Play (początkowo znanym jako Android Market) w 2008 roku. W świecie technologii 13 lat to wieczność.

W zasobach Google Play można znaleźć tysiące programów wydanych przez osoby, które już od dawna nie zajmują się programowaniem lub... nie żyją. Takie gry i aplikacje zostały już całkowicie porzucone.

Gdy pobieram lub kupuję jakąś apkę, data ostatniej aktualizacji jest dla mnie istotnym kryterium wyboru. Jeśli widzę, że program nie jest aktualizowany od 4 lat, mam uzasadnione powody, by sądzić, że już nigdy nie będzie. A to może oznaczać, że na nowszych smartfonach będzie wyglądać źle lub lada moment przestanie działać wcale.

W nowych wersjach Androida często pojawiają się nowe funkcje, które mogą wykorzystywać zewnętrzne aplikacje, lub nowe wytyczne dotyczące ich projektowania. Wybieranie programów, które nie zostały jeszcze porzucone, jest po prostu rozsądne. A Google najwidoczniej chce utrudnić dokonywanie świadomych wyborów.

Teoria spiskowa: Google chce w ten sposób zmotywować klientów do wydawania pieniędzy na aplikacje

Jakiś czas temu chciałem kupić GTA III na telefon. Zajrzałem jednak do Sklepu Play i zauważyłem, że gra wciąż kosztuje ponad 20 zł, a nie była aktualizowana od dawna. A że nie była aktualizowana od dawna, miałem powody przypuszczać, że będzie wyglądać źle na ultrapanoramicznych ekranach współczesnych smartfonów. I tak też w istocie jest.

Informacja o ostatniej dacie aktualizacji pomaga więc zaoszczędzić pieniądze. I - być może - właśnie to zaczyna być Google'a problemem. Że znaczną część zasobów jego sklepu stanowią porzucone gry i programy, których nikt nie chce.

Z punktu widzenia użytkownika jest to jednak działanie karygodne, bo utrudnia świadome podejmowanie decyzji zakupowych. Mam więc nadzieję, że Google się z tego pomysłu wycofa.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)