Efekt koronawirusa. Rynek smartfonów zaliczył największy spadek w historii

Efekt koronawirusa. Rynek smartfonów zaliczył największy spadek w historii
Miron Nurski

23.03.2020 12:51, aktual.: 07.04.2020 17:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Może to mieć jednak także pozytywne skutki.

Oczywistym było, że koronawirus negatywnie wpłynął na moce przerobowe fabryk, dostępność smartfonów, a także samo zainteresowanie nimi. Pod znakiem zapytanie stało jedynie to, jak mocno. Okazuje się, że bardzo mocno.

Przez koronawirusa rynek smartfonów skurczył się o prawie 40 proc.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Strategy Analytics, liczba smartfonów dostarczonych w drugim miesiącu roku wyglądała tak:

  • luty 2019 - 99,2 mln egzemplarzy;
  • luty 2020 - 61,8 mln egzemplarzy.

Oznacza to, że globalne wysyłki skurczyły się rok do roku o 38 proc. Analitycy zauważają, że to największy spadek w historii.

Możemy być pewni, że będzie jeszcze gorzej

Mówimy o lutym, a więc o okresie, gdy wpływ na rynkową sytuację miały głównie wydarzenia, które rozgrywały się w Chinach. Wówczas to tam znajdowało się główne ognisko choroby COVID-19, podczas gdy w Europie czy Ameryce Północnej życie toczyło się jeszcze względnie normalnie.

W marcu sytuacja wygląda inaczej. Koronawirus został już uznany za globalną pandemię, a najwięcej zakażonych jest w Europie. Zamykane są galerie handlowe, co utrudnia zakup nowych urządzeń, a i wielu konsumentów w obawie przed kryzysem gospodarczym stara się oszczędzać pieniądze.

Można więc oczekiwać, że w marcu i kwietniu rynek smartfonów skurczy się jeszcze bardziej.

Paradoksalnie mogą to być jednak dobre wieści dla klientów

Wspomnieni analitycy przewidują, że producenci i sprzedawcy będą stawać na rzęsach, by utrzymać ciągłość produkcji i pozbyć się zapasów magazynowych.

Obniżki cen, wyprzedaże online czy promocyjne zestawy (np. smartfon + smartwatch) - prawdopodobnie to wszystko czeka nas w nadchodzących tygodniach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)