Ekran Galaxy S6 edge pod mikroskopem. Tak, ma matrycę PenTile

Ekran Galaxy S6 edge pod mikroskopem. Tak, ma matrycę PenTile

Mikroskop
Mikroskop
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski
06.05.2015 15:16, aktualizacja: 06.05.2015 17:16

Ekrany topowych smartfonów od lat cechują się tak wysokim zagęszczeniem pikseli, że dostrzeżenie gołym okiem jakichkolwiek niedoskonałości graniczy z cudem. A jak to wygląda pod mikroskopem?

Wyświetlaczowi modelu Galaxy S6 edge z bardzo bliska przyjrzała się redakcja serwisu NapiDroid (nie mylić z twórcami popularnej apki do wyszukiwania napisów do filmów).

Obraz
© napidroid
Obraz
© napidroid
Obraz
© napidroid
Obraz
© napidroid
Obraz
© napidroid

Jak widać, Samsung po raz kolejny zdecydował się na zastosowanie matrycy PenTile Diamond. Oznacza to, że każdy piksel składa się nie z trzech, lecz dwóch subpikseli, więc do "wygenerowania" pojedynczych punktów wykorzystywane są subpiksele z sąsiadujących ze sobą pikseli. Innymi słowy, zagęszczenie pikseli (a konkretnie pojedynczych punktów) na wyświetlaczu realnie jest niższe niż deklarowane przez producenta 576 na cal.

Czy jest to problem z punktu widzenia użytkownika? I tak, i nie. W większości przypadków z naciskiem na nie. PenTile był prawdziwym problemem w modelu Galaxy S III, gdyż jego ekran miał rozdzielczość "tylko" 720p, więc ze względu na zredukowanie liczby subpikseli o 1/3 pojedyncze punkty widoczne były z księżyca. Rozdzielczość ekranu S-szóstki jest jednak i tak na tyle wysoka, że różnice wynikające z zastosowania "okrojonych" pikseli dla zdecydowanej większości ludzi żyjących na tej planecie będą niezauważalne gołym okiem. Już FullHD przy PenTile'u to aż nadto.

Inaczej wygląda sprawa, gdy spojrzymy na ekran niegołym okiem, np. w goglach VR. W takim wypadku obraz wyświetlany na tradycyjnej matrycy RGB cechowałby się wyższą ostrością.

Dlaczego zatem Koreańczycy wykorzystują matrycę PenTile? Odpowiedzi na to pytanie istnieją dwie: oficjalna i nieoficjalna. Samsung tłumaczy to troską o żywotność ekranów, co skądinąd nie mija się z prawdą, bo Super AMOLED-y Plus (czyli Super AMOLED-y z matrycami RGB) faktycznie "żyją" krócej. W celu poprawy żywotności gigant stosuje zresztą także charakterystyczne ułożenie subpikseli z niebieskimi znacznie większymi od zielonych (niebieskie subpiksele wypalają się szybciej).

Matryca Samsung PenTile Diamond
Matryca Samsung PenTile Diamond

Myślę jednak, że najważniejszym dla Samsunga determinantem jest fakt, że matryce PenTile są po prostu łatwiejsze, szybsze i tańsze w produkcji. Mają przy tym tę zaletę, że producent nie kłamie podając w specyfikacji rozdzielczość Quad HD czy zagęszczenie 576 punktów na cal, bo te dotyczą pikseli, a nie subpikseli.

Skoro już jesteśmy przy temacie oglądania telefonów pod mikroskopem, rzućcie okiem na pozostałe fotki przygotowane przez NapiDroida, na których możecie się dokładnie przyjrzeć m.in. obu aparatom, diodzie doświetlającej i obudowie Galaxy S6 edge.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]

Źródło: NapiDroid

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)