Emporia przedstawia kulisy projektowania prostych telefonów komórkowych

Emporia przedstawia kulisy projektowania prostych telefonów komórkowych15.06.2011 15:49
Emporia przedstawia kulisy projektowania prostych telefonów komórkowych
Tomasz Hamryszak

Proste telefony dla seniorów to wbrew pozorom bardzo szybko rozwijająca się branża. Coraz więcej osób decyduje się na kupno łatwej w obsłudze komórki dla swoich rodziców czy dziadków. Czy zastanawialiście się, jak przebiega proces projektowania takiego urządzenia? Na to pytanie odpowiada Emporia.

Wydawać by się mogło, że stworzenie telefonu dla seniora ogranicza się jedynie do zaprojektowania dużych i wyraźnych klawiszy oraz umieszczenia dobrego głośnika rozmów. Według firmy Emporia - jednego z czołowych producentów tego typu urządzeń - jest to znaczenie bardziej skomplikowany proces, niż nam się wydaje. Oto jak producent opisuje swoje działania:

Opracowując telefony dla coraz większej grupy docelowej seniorów, trzeba uwzględnić wiele drobnych i złożonych elementów. Wymaga to szeroko zakrojonych prac badawczo-rozwojowych.

Do wyjątkowo istotnych zagadnień należy kolor ekranu: musi on zapewniać możliwie najlepszy kontrast dla osób mających problemy ze wzrokiem. Czcionka używana w telefonach powinna być jak najwyraźniejsza, a jej rozmiar regulowany - stosownie do potrzeb osób krótkowzrocznych.

Wspomniane wcześniej menu, również musi charakteryzować się prostotą. Firma emporia konstruuje swoje telefony według zasady „Jeden przycisk, jedna funkcja”. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba pamiętać kombinacji klawiszy np. do blokady klawiatury (z boku telefonu jest specjalny suwak, który wystarczy przesunąć, aby zablokować klawiaturę).

Kolejnym problemem dla konsumentów jest często nielogiczne oznakowanie klawiszy. Na przykład przycisk włączania, który jednocześnie służy do kończenia połączeń, w wielu telefonach ma kolor czerwony, który tradycyjnie kojarzy się przecież z zatrzymywaniem, a nie z ruszaniem. Wiele przycisków ma kilka zastosowań w zależności od tego, którą funkcję udostępnia aktualnie telefon. Zamiast słów często występują ikony, a kiedy już widać słowa, nierzadko mają one niewiele wspólnego z daną funkcją. W telefonach komórkowych wyrazy takie jak „menu” czy „profil” mają zupełnie inne znaczenie niż w codziennym języku.

Emporia Telecom jest producentem, który dobrze rozumie potrzeby swojej grupy odbiorców. Portfolio tej firmy w całości składa się z telefonów prostych, których głównym zadaniem jest ułatwienie komunikacji osobom starszym z ich bliskimi. A jakie jest Wasze zdanie na temat komórek dla seniorów?

Źródło: informacja prasowa

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)