Era obserwuje Stan Darmowy - być może wprowadzi podobną ofertę
Czy będziemy świadkami drastycznej zmiany na polskim rynku telefonii komórkowej? Play wprowadził pierwszą ofertę, w której istnieje tylko opłata abonamentowa - rozmowy wewnątrz sieci zaś nie są w ogóle taryfikowane. Już kilka lat temu przewidywano taki właśnie kierunek rozwoju usług telekomunikacyjnych.
20.03.2010 | aktual.: 20.03.2010 21:30
Teraz szef Ery przyznaje, że obserwują efekty działań Play i być może zdecydują się na coś podobnego.
Teraz szef Ery przyznaje, że obserwują efekty działań Play i być może zdecydują się na coś podobnego.
Miniony rok nie był dla sieci Era najlepszy, choć przychody PTC spadły w 2009 roku tylko o 4%, najwolniej w branży. Konieczne okazały się pewne zmiany w podejściu operatora do objętego kryzysem rynku. Promowane było kupowanie ofert bez telefonów, a umowy dotyczące aparatów kupowanych za euro renegocjowano.
Pozwoliło to znacznie zmniejszyć straty, a rentowność firmy mimo niższych przychodów nawet się poprawiła. Klaus Hartmann, prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej, powiedział jednak Rzeczpospolitej, że Era spodziewa się dalszego spadku przychodów operatorów telefonii komórkowej.
Firmy stawiać będą teraz głównie na usługi dostosowane do potrzeb użytkowników smartfonów. Być może właśnie dochody z transmisji danych okażą się być szansą na ponowne zwiększenie przychodów i wzrost zainteresowania ofertami operatorów komórkowych. Jak mówi szef Ery:
Mamy obecnie 6,7 mln kontraktowych klientów. Można liczyć, że za dwa – trzy lata wszyscy będą korzystali ze smartfonów.
Sieć nie zamierza natomiast dalej inwestować w mobilną telewizję w standardzie DVB-H. Przyszłością zdaniem Hartmanna są treści multimedialne dostarczane klientom bezpośrednio przez operatorów, a DVB-H nie jest już w zasadzie potrzebna:
Szansa rozwoju tej telewizji w Polsce została zaprzepaszczona na dobre. Być może nawet nie jest już potrzebna.
Niewykluczone też, że doczekamy się w Erze darmowych połączeń w ramach sieci:
Na razie znam tylko jedną ofertę tego rodzaju (Play – red. RP). Jeżeli to się sprawdzi, też pójdziemy w tę stronę.
A jeżeli się sprawdzi, to pozostali operatorzy na pewno również zainteresują się taką formą przyciągnięcia klientów. Pytanie - jak długa droga dzieli nas od pozbycia się taryfikacji w ogóle, także między sieciami...?
Źródło: Rzeczpospolita