Ericsson: 5G w Polsce gotowe do startu [#wSkrócie]

Ericsson: 5G w Polsce gotowe do startu [#wSkrócie]

Ericsson gotowy do wprowadzenia 5G w Polsce
Ericsson gotowy do wprowadzenia 5G w Polsce
Mateusz Żołyniak
21.06.2019 09:43, aktualizacja: 21.06.2019 13:00

Firma Ericsson poinformowała oficjalnie, że jest już gotowa w Polsce do uruchomienia sieci 5G.

Ericsson pochwalił się, że aż 9 na 12 operatorów, którzy uruchomili już na świecie komercyjne sieci 5G, korzysta z jego rozwiązań. Firma już teraz ma być gotowa do wprowadzania nowego standardu łączności, ale poczekać musi oczywiście na przydzielenie odpowiednich pasm oraz częstotliwości operatorom telefonii komórkowej.

Szwedzi w Łodzi podpisali Porozumienie Programu S5 i już teraz ogłosili pierwsze w Polsce wprowadzenie sieci 5G w Zakopanem we współpracy z siecią Orange. Ericsson poruszył też temat korzyści dla polskiej gospodarki, które wyniknąć mają z wprowadzenia tego standardu.

Ericsson:

5G niesie ze sobą ogromne korzyści dla polskiej gospodarki: znaczący wzrost PKB

Według analiz [url=https://mckinsey.pl/publikacje/raport-polska-jako-cyfrowy-challenger-cyfryzacja-nowym-motorem-wzrostu-dla-kraju-i-regionu/]raportu McKinsey[/url], dzięki pełnemu wykorzystaniu potencjału cyfryzacji PKB Polski może być wyższy aż o 64 mld euro (ok. 275 mld zł) do 2025 roku. Odsetek PKB, który generuje gospodarka cyfrowa Polski, wzrósłby z 6,2 proc. az do 15 proc. PKB w 2025 roku.

Umożliwiłoby to Polsce zwiększenie konkurencyjnosci na globalnych rynkach, poprawę sytuacji ekonomicznej 38 mln obywateli, a nawet awans do grona najbardziej zaawansowanych cyfrowo gospodarek w Europie.

Ericsson jest obecny i darzony zaufaniem w Polsce od 115 lat. W działach badań i rozwoju w Krakowie i Łodzi zatrudnia dziś 2,4 tysiące osób, które zajmują się budową oprogramowania dla systemów Ericsson wykorzystywanych na całym świecie. To oznacza, że Polska jest już dziś jednym z liderów uczestniczących w budowie sieci 5G, a tutejsi inżynierowie uczestniczą we wdrożeniu tej technologii w Polsce.

Od 2015 r. Ericsson zainstalował już ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G, które czekają na zdalne uruchomienie. Spora część z tych stacji znajduje się w Polsce.

Martin Mellor podpisując 19 czerwca 2019 roku Porozumienie S5 powiedział: "Pilotaż S5 jest naturalną konsekwencją wcześniejszej współpracy firmy Ericsson z operatorem sieci Play, firmą P4 oraz Politechniką Łódzką i Łódzka Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wreszcie najistotniejsze – Ericsson jest gotów na wprowadzenie 5G w Polsce. Technologia czeka na uruchomienie, rozwiązania na wdrożenie. Mamy kompetencje, technologię i doświadczenie. Podpisując porozumienie w Łodzi zyskujemy zaangażowanych partnerów, rozszerzamy praktyczne możliwości wdrożenia rozwiązań służących rozwojowi potencjału społecznego i ekonomicznego w Łodzi i w Polsce."

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)