Europejscy operatorzy nie lubią Lumii

Europejscy operatorzy nie lubią Lumii

Nokia Lumia 710 | fot. wł
Nokia Lumia 710 | fot. wł
Tomasz Nowak
17.04.2012 13:30, aktualizacja: 17.04.2012 15:30

Każdy ma prawo do krytyki. Dopóki opiera się ona na rzeczowych argumentach i kulturalnej dyskusji, wszystko jest w porządku. Ostatnio swoje zdanie postanowili wyrazić ci, którzy z rynkiem telekomunikacyjnym są związani najmocniej – operatorzy. Tematem były Nokie Lumie, które nie spełniają ich oczekiwań.

Reuters zapytał czterech głównych operatorów w Europie o opinię na temat Lumii. Wyniki są jednoznaczne. Windows Phone'y z serii Lumia (głównie model Lumia 800) nie są według nich na tyle dobre, żeby konkurować z iPhone'em czy highendowymi Androidami.

Operatorzy twierdzą, że smartfony z Windows Phone są przeceniane, jeśli wziąć pod uwagę ich realne możliwości. Pojawiły się również głosy, że gdyby Lumia miała Androida, wtedy sukces byłby murowany. Chyba coś w tym jest, bo podobne odczucia ma również wielu naszych użytkowników, którzy oświadczyli, że kupiliby Lumię 800, gdyby na jej pokładzie znajdował się Android.

Oczywiście Windows Phone nie jest zły. W porównaniu z Androidem brakuje mu kilku rzeczy, ale ma wiele wyjątkowych funkcji, jego obsługa jest prosta, a poziom optymalizacji świetny. Lumie sprzedają się najlepiej spośród wszystkich modeli z mobilnymi okienkami, a akcje promocyjne Nokii przekonują do Metro UI coraz więcej użytkowników. Dlaczego więc na Nokię spadła fala krytyki?

Operatorzy patrzą na telefony pod kątem zysków. Android cieszy się o wiele większą popularnością niż OS z Redmond. Co za tym idzie - łatwiej sprzedać usługi ze smartfonami z zielonym robocikiem na pokładzie. Mniej trudności sprawia sprzedaż tanich smartfonów z platformą Google'a, o które mniej zaawansowani użytkownicy pytają w salonach, niż droższych Windows Phone'ów. Android oraz iOS mają także ogromną bazę programów (zarówno płatnych jak i darmowych).

Windows Phone obecnie pozostaje w tyle, i to daleko w tyle. Aplikacji jest niewiele i na próżno szukać alternatyw niektórych programów. Microsoft zapowiedział, że do końca drugiego kwartału postara się o załatanie luk w zasobach Marketplace. Gigant razem z Nokią pracuje również nad tańszymi modelami, jak Lumia 610, które powalczą z androidową konkurencją.

Im większa konkurencja ze strony innych firm, tym większa motywacja do ulepszania własnego systemu. Nieważne, czy jest to iOS, Android czy Windows Phone. Jeśli konkurencja depcze po piętach, trzeba zrobić coś, aby przekonać konsumentów, że konkretny system jest najlepszy. A takie zmiany wychodzą na dobre użytkownikom, nawet tym, którzy nie śledzą potyczek gigantów.

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)