Facebook kupuje komunikator WhatsApp za... 16 miliardów dolarów
Nie, w tytule nie ma błędu. Naprawdę nie chodzi o miliony, tylko o miliardy dolarów. Konkretnie o 16 miliardów, za które Facebook przejął właśnie jednego ze swoich konkurentów.
20.02.2014 | aktual.: 20.02.2014 11:19
Facebook nie jest jedynym gigantem, który ostrzył sobie zęby na ten niezwykle popularny mobilny komunikator. Już w kwietniu ubiegłego roku świat obiegła wiadomość, że Google był gotowy zapłacić za aplikację WhatsApp miliard dolarów. Kwota ta robiła wrażenie, ale nie na twórcach komunikatora. Nic zresztą dziwnego, skoro wystarczyło poczekać kilka miesięcy, by zarobić wielokrotność tej sumy.
Wczoraj wieczorem Facebook oficjalnie ogłosił, że rozpoczął się już proces przejęcia wspomnianej aplikacji, a cała transakcja opiewać będzie na kwotę 19 miliardów dolarów. Jej twórcy na początek dostaną 16 miliardów dolarów (4 miliardy w gotówce oraz 12 miliardów w akcjach Facebooka). Społecznościowy gigant dokłada do tego 3 miliardy dolarów w akcjach na poczet przyszłych premii dla pracowników, które zostaną rozłożone na kolejne trzy lata. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Google dopiero co sprzedał Motorolę raptem za 2,91 miliarda dolarów.
Na temat nowego zakupu wypowiedział się oczywiście sam Mark Zuckerberg.
WhatsApp jest bliski połączenia ze sobą miliarda osób. Serwis, który osiąga taki wynik, jest niesamowicie wartościowy. Znam Jana [Jan Koum, CEO firmy WhatsApp - przyp. red.] od dawna i jestem podekscytowany, że będę mógł współpracować z nim i jego zespołem. Wspólnie sprawimy, że świat stanie się bardziej otwarty i połączony.
WhatsApp w liczbach
WhatsApp to stworzony w 2009 roku multiplatformowy komunikator dostępny na 7 mobilnych systemów operacyjnych: iOS, Android, BlackBerry, Series 40, Asha, Symbian oraz Windows Phone. Z przygotowanego przez Facebooka raportu wynika, że miesięcznie korzysta z niego 450 milionów użytkowników, z czego 70% w ciągu jednego dnia. Usługa rozwija się błyskawicznie; codziennie rejestruje się w niej ponad milion osób. Nie tak dawno, bo w listopadzie 2013 roku, firma chwaliła się 190 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy wysyłali 10 miliardów wiadomości i 400 milionów zdjęć dziennie. Biorąc pod uwagę powyższe dane, 16 miliardów dolarów przekłada się na 35,5 dol. za każdego użytkownika.
Jaki los czeka aplikację WhatsApp? Z pewnością żadna rewolucja nie nastąpi z dnia na dzień, więc najpewniej jeszcze przez kilka lat będzie on niezależną usługą oderwaną od ekosystemu Facebooka, a użytkownicy nie odczują żadnej zmiany. Każdy fałszywy ruch mógłby bowiem skończyć się katastrofą, a Mark Zuckerberg ma teraz 16 miliardów powodów, by do tego nie dopuścić.