Facebook napisał Messengera na iOS od nowa. Znacznie przyspieszył i schudł

Facebook napisał Messengera na iOS od nowa. Znacznie przyspieszył i schudł

BigTunaOnline / Shutterstock.com
BigTunaOnline / Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki
03.03.2020 13:28, aktualizacja: 03.03.2020 14:28

Messenger nigdy nie był wzorem lekkości. Facebook jednak się za niego wziął - i mamy efekty.

Facebook Messenger wraz z biegiem czasu coraz bardziej przybierał na wadze. Nie był też wzorem optymalizacji. Firma postanowiła jednak z tym zawalczyć i zrobiła najlepsze, co mogła zrobić - napisać aplikację od zera.

Facebook zredukował kod aplikacji o 84 proc.

Facebook zapoczątkował projekt LightSpeed, którego założeniem było uproszczenie i przebudowanie aplikacji Messenger. Cele były dwa - ułatwienie nawigacji oraz zmniejszenie złożoności programu na poziomie funkcji i kodu.

Nowy Messenger określany jest jako szybszy, mniejszy i prostszy. Facebookowi udało się zminimalizować liczbę linijek kodu z 1,7 miliona do 360 000, co daje redukcję na poziomie 84 proc.. Aplikacja dzięki temu ma uruchamiać się szybciej oraz być responsywniejsza i lżejsza.

Facebook Messenger 4
Facebook Messenger 4© fb.com

Zmniejszono np. liczbę wersji listy kontaktów z 40 do jednej, która jest wykorzystywana w obrębie całej aplikacji. Jest to też spore ułatwienie dla programistów.

Facebook informuje, że pewne funkcje są jeszcze niedostępne, jednak z czasem nowa wersja programu zostanie o nie uzupełniona.

Facebook Messenger zostanie wypuszczony dla użytkowników systemu iOS w ciągu najbliższych kilku tygodni. Niestety, nie ma żadnych informacji na temat planów odświeżenia wersji na Androida.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)