Fairphone 2 - kolejny modułowy smartfon, który nie wygląda jak zabawka z klocków

Jeszcze niedawno modułowe smartfony były tylko ciekawostką, która jednoznacznie kojarzyła się większości z Projektem Ara. Teraz to się zmienia, a nieco innym pomysłem na urządzenie, w którym sami będziemy mogli zmieniać podzespoły jest Fairphone 2.

Fairphone.com
Fairphone.com
Źródło zdjęć: © Fairphone 2
Konrad Błaszak

Jeśli mówimy o modułowych urządzeniach, to oprócz Projektu Ara warto również przypomnieć PuzzlePhone'a. Oczywiście nie tylko smartfony będą w najbliższym czasie składane z pojedynczych klocków, ponieważ ciekawy jest także projekt modułowej obudowy do telefonów oraz podobnego zegarka. Do tej całkiem licznej grupy urządzeń dołącza Fairphone 2, którego twórcy chcą do tematu podejść nieco inaczej. Najpierw zobaczcie, jaką specyfikacją będzie mogło się pochwalić ich urządzenie.

  • 5-calowy ekran o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli) pokryty powłoką ochroną Gorilla Glass 3
  • 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 801
  • 2 GB pamięci operacyjnej RAM
  • 32 GB pamięci wbudowanej + slot na kartę MicroSD
  • 8-megapikselowy aparat główny
  • łączność 4G LTE
  • Dual SIM
  • Android 5.1 Lollipop

Istota tego projektu polega na tym, że Fairphone 2 jest w pozoru zupełnie normalnym smartfonem, ale można w nim bardzo łatwo wymieniać podzespoły. Jest to nieco inne podejście niż w przypadku Projektu Ara, ponieważ urządzenie Google'a już od pierwszego kontaktu daje jasno do zrozumienia, że mamy do czynienia z nietypowym produktem. Do naprawy modelu Fairphone 2 wystarczy jedynie śrubokręt, ale wszystkie czynności mają być niezwykle proste. Ekran będzie można zdemontować odczepiając zaczepy, a oprócz tego będziemy w stanie wymienić procesor, pamięć, aparat czy też inne podzespoły. Zostało to pokazane na filmie.

Fairphone 2: Modular design for you to open and repair

Co ciekawe, firma z Holandii kontynuuje politykę, która towarzyszyła im przy pierwszym urządzeniu i bardzo ograniczają wykorzystanie minerałów, które są przedmiotem konfliktu w państwach afrykańskich. Jest to oczywiście tylko kropla w morzu, ale dobrze, że tacy producenci zwracają na to uwagę. Warto również dodać, że ich oprogramowanie będzie "open source", czyli każdy będzie mógł mieć do niego dostęp. Dzięki temu firma liczy na zaangażowanie społeczności, która będzie tworzyć liczne modyfikacje.

Smartfon ten pojawi się na europejskim rynku jesienią tego roku i będzie kosztować 525 euro, czyli około 2200 złotych. Przedsprzedaż Fairphone'a 2 ruszy latem i można się będzie na nią zapisać latem na stronie producenta (fairphone.com).

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawy smartfon, chociaż jego cena wydaje się nieco zbyt wysoka. Oczywiście wpływ na ten czynnik ma nie tylko możliwość wymiany poszczególnych podzespołów, ale również surowce pozyskiwane w większości z kopalń, które nie są zagrożone konfliktem. Zarówno pod względem łatwości w naprawie, jak i używania tylko niektórych materiałów jest to niezwykle interesujący produkt i warto zwrócić na niego uwagę. Warto dodać, że dla ekipy iFixit będzie to zapewne wymarzone urządzenie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)