Fairephone 2 - firma chce odchudzić i zmienić wygląd smartfonów, które... sprzedała rok temu

Fairephone 2 - firma chce odchudzić i zmienić wygląd smartfonów, które... sprzedała rok temu

Fairphone 2
Fairphone 2
Miron Nurski
19.10.2016 09:53, aktualizacja: 19.10.2016 12:04

Pamiętacie jeszcze Fairphone'a? Jego producent chce, żebyście sobie o nim przypomnieli.

Fairphone 2 nazywany jest przez producenta "pierwszym modułowym smartfonem na świecie". Mówimy jednak o innym podejściu do tematu niż LG G5 czy Moto Z. W Fairphonie 2 chodzi bowiem nie tyle o rozszerzanie możliwości urządzenia za pomocą wymiennych modułów, co o wydłużenie jego żywotności.

Niemal wszystkie podzespoły można wymienić w kilka chwil; nawet ekran może zostać wymieniony w mniej niż minutę bez korzystania z jakichkolwiek narzędzi. Ekipa iFixit - która regularnie ocenia łatwość naprawy sprzętu - przyznała temu smartfonowi 10 na 10 punktów.

Firma chce też co jakiś czas wypuszczać świeże części, które odmienią telefon

Na pierwszy ogień idzie obudowa. Jej nowa wersja jest smuklejsza (dokładne wymiary nie zostały ujawnione) i dostępna w czterech wersjach kolorystycznych.

Tak wygląda nowa obudowa:

Firephone 2 w nowej obudowie
Firephone 2 w nowej obudowie

... a tak stara:

Firephone 2 w starej obudowie
Firephone 2 w starej obudowie

Osoby, które kupią Fairphone'a teraz dostaną od razu nowy design. 50 000 osób, które dokonało zakupu wcześniej, będzie mogło zakupić samą obudowę tym samym zmieniając wygląd swojego telefonu.

Niestety cała sprawa z obudową jest trochę naciągana. Nowa wersja (nie licząc nowych kolorów) wizualnie zmieniła się niewiele. Smukłość? Ok, ale to znaczy, że rok temu firma celowo zrobiła zbyt grubą obudowę, żeby później móc ją odchudzić...

Kolejny będzie aparat

Firma zapewnia, że co jakiś czas do oferty będą wprowadzane nowe podzespoły, dzięki którym będzie można odświeżyć i polepszyć telefon nie tylko wizualnie.

Firephone 2 w nowej obudowie
Firephone 2 w nowej obudowie

Ujawniono, że następny w kolejce jest moduł fotograficzny. Na temat nowego komponentu nie wiadomo niestety na razie nic; szczegóły mają zostać ujawnione w ciągu kilku miesięcy.

Choć sam pomysł na Fairphone'a 2 jest świetny, ciężko znaleźć racjonalny powód, by kupić to urządzenie

Powiedzmy sobie szczerze - gdyby ktokolwiek miał utrzymywać stary telefon przy życiu wymieniając w nim regularnie części, to tylko ze względów finansowych. Niestety w przypadku tego urządzenia o żadnej oszczędności mówić nie można.

Fairphone 2 kosztuje 525 euro, czyli równowartość 2270 zł. Jego specyfikacja jest natomiast typowa dla flagowców z... 2014 roku.

Co zatem z tego, że smartfon jest łatwy w naprawie i można mu wydłużyć życie, jeśli w tej cenie można kupić dużo lepszy telefon, który zestarzeje się wolniej. Z kolei OnePlus X o bardzo podobnym wyposażeniu jest od Fairphone'a 2 ponad dwukrotnie tańszy.

Jeśli jednak mimo wszystko jesteście zainteresowani, odsyłam Was na stronę producenta, gdzie możecie zamówić odświeżonego Fairphone'a 2 w przedsprzedaży.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)