Nową wersję Firefox OS przetestujesz na telefonie z Androidem

Nową wersję Firefox OS przetestujesz na telefonie z Androidem11.11.2015 16:24
Nową wersję Firefox OS przetestujesz na telefonie z Androidem
Łukasz Skałba

Firefox OS Mozilli to system prosty i intuicyjny, przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników. Oferuje tylko podstawowe funkcje, ale za to działa sprawnie nawet na najtańszych urządzeniach.

Dotychczas, aby cieszyć się Firefox OS trzeba było zakupić jeden z telefonów przeznaczonych do współpracy właśnie z tym systemem. Są to konstrukcje o raczej słabych parametrach, nie grzeszą wydajnością, ani też jakością wykonania. Ale taka właśnie jest filozofia wymyślona przez Mozillę. Proste urządzenia i nieskomplikowane, łatwe w obsłudze oprogramowanie.

Wczoraj pojawiła się nowa odsłona OS-u o numerze 2.5. Wprowadza ona kilka nowości, takich jak na przykład możliwość instalowania rozszerzeń do aplikacji. Przeglądarka Internetowa została ulepszona pod względem prywatności. Dzięki rozwiązaniu, które Mozilla nazwała Tracking Protection, użytkownicy mogą teraz dokładnie obserwować i kontrolować, w jaki sposób ich aktywność jest śledzona przez różne strony. Pojawiła się również możliwość przypinania stron internetowych do ekranu głównego, czego nie można było zrobić w poprzednich odsłonach Firefox OS.

Firefox OS 2.5 na Androidzie
Źródło zdjęć: © hacks.mozila
Firefox OS 2.5 na Androidzie

Najciekawszą wiadomością jest jednak możliwość przetestowania nowej wersji systemu także na telefonie z Androidem. Pozwala na to aplikacja Firefox OS 2.5 Developer Preview, którą możecie pobrać stąd i zainstalować jak zwykły program .apk. Jest to duża nowość, bo do tej pory system można było zainstalować tylko i wyłącznie na kilku przystosowanych do niego urządzeniach. Producent zaznacza jednak, że takie rozwiązanie nie jest w pełni stabilne i można natrafić na błędy. Mozilla informuje, że mimo podmiany całego interfejsu na Firefox, nie traci się dostepu do androidowych aplikacji.

Warto wspomnieć, że Firefox ma własny menadżer aplikacji czy przyciski funkcyjne. Te elementy mogą nie działać poprawnie, kolidując z rozwiązaniami androidowymi. Wiąże się to więc z ryzykiem utraty stabilności i spójności oprogramowania.

Mimo wszystko, uważam, że to bardzo dobry ruch ze strony Mozilli, bo w znacznym stopniu zwiększy grono odbiorców systemu. Sporo ciekawskich zainstaluje Developer Preview i pozna możliwości propozycji Mobzilli, która przy okazji pozyska sporo nowych testerów.

Źródło: hacks.mozilla

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)