Pamiętacie jeszcze jakieś smartfony z Firefox OS? Zapamiętajcie je dobrze, bo nowe już nie powstaną

Pamiętacie jeszcze jakieś smartfony z Firefox OS? Zapamiętajcie je dobrze, bo nowe już nie powstaną

Firefox OS
Firefox OS
Źródło zdjęć: © Mozilla
Konrad Błaszak
09.12.2015 04:50, aktualizacja: 09.12.2015 05:50

Pamiętacie jeszcze system Firefox OS na smartfonach? Jeśli nie, to nic straconego, ponieważ jego dni są już policzone.

Na rynku mobilnym jest wiele różnych systemów, ale najmocniejszą dwójką jest Android oraz iOS. Patrząc na dane dotyczące tego segmentu można jeszcze zauważyć nieśmiało próbującego swoich sił Windows Phone'a, ale to tyle jeśli chodzi o czołówkę. Reszta rozwiązań jest obecnie w mniejszym lub większym stopniu jedynie ciekawostkami, którymi nie interesuje się przeciętny użytkownik. Alternatywą na mniej zamożne rynki miał być Firefox OS. Piszę miał, ponieważ już na pewno nie będzie. Jak informuje TechCrunch, fundacja Mozilla podczas konferencji w Mozlando oficjalnie zapowiedziała zmianę planów dotyczących tej platformy.

Ari Jaaksi:

Jesteśmy dumni z rzeczy jakie wniósł Firefox OS do WebPlatform (społeczność zrzeszająca kilku gigantów branży technologicznej mająca ustalić standardy panujące w sieci) i będziemy kontynuować pracę z ulepszaniem doświadczeń użytkowników na różnych urządzeniach podłączonych do sieci. Jako prawdziwy otwarty projekt (open source) zrobimy wszystko co trzeba, żeby ten ekosystem się rozwijał (skupiając się na wygodzie osób z niego korzystających oraz tworzeniu odpowiednich narzędzi umożliwiających wzrost).

Firefox OS dowiódł, że sieciowe rozwiązania mogą łatwo przystosowywać się zarówno dla budżetowych smartfonów, jak i telewizorów HD. Niestety nie byliśmy w stanie zaoferować użytkownikom najlepszych możliwych wrażeń z użytkowania, dlatego przestaniemy sprzedawać operatorom smartfony z systemem Firefox OS.

Niedługo podzielmy się większą ilością informacji o naszej pracy oraz eksperymentach na innych urządzeniach podłączonych do sieci.

Oznacza to, że Mozilla przyznała się do porażki jaką było to dość młode rozwiązanie, ponieważ pierwsze urządzenie z Firefox OS to ZTE Open, który pojawił się w lutym 2013 roku. Sam pamiętam, że zapowiedzi mu towarzyszące były dość ambitne. Amerykanie chcieli, żeby był on realną alternatywą dla rynków rozwijających się, gdzie nie liczy się moc, ale właśnie cena. Jednym z urządzeń świetnie reprezentujących założenia twórców był Orange Klif, który kosztował mniej niż 150 złotych.

ZTE Open - pierwszy smartfon z Firefox OS
ZTE Open - pierwszy smartfon z Firefox OS

Nie da się ukryć, że taki ruch w tym momencie jest nieco dziwny, ponieważ zaledwie 4 tygodnie temu Mozilla udostępniła aplikację, które podmieniała Androida na system z liskiem w logo. Najwidoczniej okazała się ona totalną porażką i amerykańska firma postawiła się wycofać z tego rozwiązania, gdy było to jeszcze dość łatwe. No, chyba że Mozilla będzie próbowała rozwijać własny interfejs na Androida.

To wszystko nie oznacza, że Firefox OS kończy żywot całkowicie. Wciąż można go znaleźć w telewizorach - aktualnie takie rozwiązanie wykorzystuje Panasonic - a wkrótce może i w nowych urządzeniach wpisujących się w ideę Internetu Rzeczy. Niestety oznacza to, że zagrożenie Google'owi lub Apple na rynku mobilnym nie jest łatwym zadaniem. Nawet Microsoft nie zdołał tego dokonać, chociaż zainwestował w ten cel miliardy dolarów. Myślicie, że komukolwiek to się uda w najbliższych latach?

Źródło: TechCrunch via neowin.net

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)