Masz iPhone'a z podwójnym aparatem? Focos to aplikacja, którą musisz mieć

Masz iPhone'a z podwójnym aparatem? Focos to aplikacja, którą musisz mieć

Masz iPhone'a z podwójnym aparatem? Focos to aplikacja, którą musisz mieć
Miron Nurski
04.09.2018 13:20, aktualizacja: 04.09.2018 20:59

O aplikacji Focos wspominałem już w moim teście iPhone'a X, bo w mojej ocenie to pozycja obowiązkowa dla każdego użytkownika iTelefonu z podwójnym aparatem. Od tego czasu apka przeszła długą drogę, dlatego uznałem, że warto poświęcić jej osobny tekst.

Focos to aplikacja służąca do edycji zdjęć zrobionych iPhone'em w trybie portretowym, dlatego skorzystają z niej wyłącznie użytkownicy modeli z podwójnymi aparatami, takich jak X, 8 Plus oraz 7 Plus.

Focos, czyli przejmij pełną kontrolę nad rozmyciem

iPhone'y w trybie portretowym potrafią rozmywać tło, ale domyślna apka aparatu nie daje użytkownikowi praktycznie żadnego pola do popisu. Rozmycie zawsze wygląda tak samo. Nie da się też zmienić punktu ostrości.

Wraz z systemem iOS 11 Apple wprowadził jednak Depth Data API, czyli zestaw narzędzi deweloperskich, dzięki którym twórcy zewnętrznych aplikacji zyskują dostęp do szczegółowych danych na temat głębi zdjęcia. Focos wykorzystuje te dane i robi to w sposób mistrzowski.

Poniżej przykładowa fotka zrobiona iPhone'em X w standardowym trybie portretowym oraz to samo zdjęcie przerobione za pomocą apki Focos. Celowo wprowadziłem niezbyt subtelne zmiany, by zwizualizować wam potencjał tego narzędzia.

Obraz
Obraz;

Z użyciem programu zmienić da się praktycznie wszystko, począwszy od siły, kształtu, promienia i nasycenia rozmycia, a także punktu ostrości. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozmyty był pierwszy plan, a nie tło.

Obraz

Symulacja źródeł światła w tle? Nie ma sprawy. Precyzyjnie wyregulować da się nie tylko jego intensywność, ale i kształt podświetlonych obiektów.

Obraz

Bokeh w kształcie serc, samolotów lub jabłek? Żaden problem. W normalnych warunkach należałoby użyć specjalnej nakładki na obiektyw. Tu wystarczy kilka kliknięć.

Obraz

Program ma nawet kilkanaście predefiniowanych presetów, które pozwalają imitować rozmycie uzyskiwane za pomocą popularnych markowych obiektów.

Obraz

Ostatnio dodana została także zaawansowana funkcja symulująca oświetlenie. Można zdefiniować rozmieszczenie, intensywność, barwę oraz rodzaj źródeł światła.

Obraz

Jeśli iPhone nieprecyzyjnie odseparuje pierwszy plan od drugiego, można nanieść poprawki ręcznie korzystając z pędzla.

Aplikacja ma także możliwość zapisywania zdjęć w formacie Live Photos. Po dociśnięciu fotki wyświetlana jest animacja płynnego przejścia punktu ostrości.

A to dopiero początek możliwości programu. Bardziej zaawansowane opcje pozwalają na całkowite usuwanie lub podmienianie tła czy usuwanie kolorów, regulację ostrości i nakładanie HDR-u oraz efektów pogodowych niezależnie dla pierwszego i drugiego planu.

Focos można pobrać za darmo, ale warto rozważyć zakup wersji premium

W podstawowej wersji funkcjonalność programu jest okrojona i ogranicza się przede wszystkim do regulacji siły rozmycia. Pełnię możliwości można odblokować wydając 53 zł jednorazowo, 33 zł rocznie lub 5 zł miesięcznie.

Na szczęście wszystkie funkcje można sprawdzić bezpłatnie. Zablokowana jest jedynie możliwość zapisu zdjęcia, jeśli wykorzystane zostały efekty premium.

Sam wydałem 53 zł za wieczystą licencję i nie żałuję. To jedna z najlepszych aplikacji fotograficznych na iPhone'a.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)