FonePad, czyli pierwszy atomowy tablet z Androidem. Cena będzie kusząca!

Targi MWC ruszyły pełną parą i z godziny na godzinę coraz więcej doniesień z frontu będzie do nas trafiać. Nokia już dzisiaj zebrała śmietankę uwagi, ujawniając (wcześniej przewidywane) modele Lumia 720 i Lumia 520, pojawił się również FireFox OS, a Sony zaprezentowało najcieńszy tablet z Androidem. Co na to Asus?

Asus FonePad (fot. asus)
Asus FonePad (fot. asus)
Michał Mynarski

Asus zastosował przewrotną taktykę - i to dosłownie. Powitajmy zatem kolejne urządzenie w rodzinie - FonePad, czyli 7-calowy tablet z funkcją nie tylko transmisji danych, ale też dzwonienia (podobnie jak Galaxy Note 8.0). Co znajduje się na jego pokładzie?

  • Procesor Intel Atom Z2420, który dzięki optymalizacji pod kątem oszczędności energii ma wystarczyć nawet na 9 godzin oglądania materiału Full HD (downscale).
  • Ekran IPS, 7 cali o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, z kątami widzenia sięgającymi 178 stopni.
  • Moduł 3G pozwalający zarówno na transmisję danych, jak i wykonywanie połączeń.

Obudowa jest zrobiona z metalu. Urządzenie waży 340 g i ma 10,4 mm grubości. Razem z premierą FonePada pojawią się dwa akcesoria. VersaSleeve 7, składane etui chroniące ekran i służące za podstawkę (można ustawić urządzenie w pozycji wygodnej do oglądania filmów bądź pisania) oraz Turn Case, służące tylko do tego drugiego i będące jednocześnie twardą osłonką.

Asus FonePad (fot. wł)
Asus FonePad (fot. wł)

Firma dorzuca również parę swoich aplikacji, m.in: Floating App do łatwego organizowania i zarządzania uruchomionymi w tle procesami; SuperNote Lite, dzięki któremu stworzymy notatki odręcznym pismem; oraz WebStorage Office - program kompatybilny z pakietem Microsoft Office, który będzie przechowywał nasze dokumenty w chmurze (na początek dostajemy 5 GB przestrzeni za darmo).

Asus FonePad ma być dostępny pod koniec drugiego kwartału w Wielkiej Brytanii w wersjach 16 i 32 GB (z możliwością rozbudowy pamięci poprzez karty microSD), a jego cena będzie się zaczynać od 179 funtów w UK, 249 dolarów w USA i ok. 219 euro w wielu europejskich krajach (ceny zawierają podatek VAT).

Asus FonePad (fot. wł)
Asus FonePad (fot. wł)

Co prawda szefowie Asusa i Intela zachwalają FonePada jako „idealne połączenie tabletu i smartfonu w jednym urządzeniu”, ale jakoś mnie to nie przekonuje. Zapewne będzie to całkiem przyjemny i naprawdę nieźle działający tablet, jednak czy rzeczywiście funkcja dzwonienia w 7-calowych tabletach jak tak ważna i tak pożądana?

Do tej pory intelowskie CPU zagościło w świecie Androida tylko w smartfonach, jak Motorola RAZR i i ZTE Grand X in. FonePad to pierwszy androidowy tablet z Atomem. Tym samym może być to kluczowy punkt w strategii Intela, który próbuje wykorzystać każdą, nawet najmniejszą możliwość, by wejść na rynek mobilny.

Asus FonePad (fot. wł)
Asus FonePad (fot. wł)

Jednocześnie "prawie" monopolista na rynku procesorów wybrał najlepszego producenta sprzętu z dostępnych - Asusa, który ma już doświadczenie w projektowaniu porządnych i tanich urządzeń dla Google'a. W ten sposób powstał FonePad, który nie dość, że kusi możliwościami (i zapewne będzie działał lepiej niż jeden tablet z dwurdzeniowym procesorem), to jeszcze ma szanse zawojować rynek ceną. I Intelowi to na rękę, co więcej - stać go na to, by nawet tymczasowo do biznesu dokładać, bo jego cel długoterminowy to zażarta walka z Qualcommem czy Nvidią. Naiwnością byłoby sądzić, że nie ostrzy kłów na monopol w tej kwestii (szczególnie gdy na rynku konsol właśnie rozpanoszyło się AMD).

Więcej o modelu FonePad, także PadFone Infinity dowiecie się wkrótce z naszych hands-onów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)