Fonio radzi: wakacje i komórka
Fonio wielokrotnie już przy różnych okazjach pokazywał najmłodszym użytkownikom telefonów komórkowych, jak mądrze i bezpiecznie z nich korzystać. Oczywiste jest więc, że jego uwadze nie mogły ujść także wakacje - okres zupełnie odmienny od roku szkolnego, wymagający równie odmiennego postępowania.
13.07.2009 | aktual.: 13.07.2009 18:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jakie Fonio ma dla naszych dzieciaków rady na wyjazdy wakacyjne?
Jakie Fonio ma dla naszych dzieciaków rady na wyjazdy wakacyjne?
Akcja "Moja pierwsza komórka" powstała po to, aby dzieci, których coraz więcej korzysta z telefonów komórkowych, miały możliwość zapoznać się nie tylko z najważniejszymi numerami telefonów, ale przede wszystkim z zasadami bezpieczeństwa, jakie powinien znać w zasadzie każdy użytkownik komórki.
Na co dzień Fonio uczy dzieci między innymi trzymania telefonu i dzwonienia z niego tylko w bezpiecznych miejscach, nie przeszkadzania innym swoimi rozmowami, uważania na to, z kim się rozmawia bądź SMS-uje. W wakacje jednak jak wspomniałam jest inaczej. Dochodzi więc też kilka nowych rad.
Telefon nad wodą
- Przed wyjściem na plażę lub na wspólną wycieczkę, zapytaj opiekuna, czy możesz zabrać ze sobą telefon komórkowy. Podczas takich wypraw, często dochodzi do zagubienia komórek, dlatego lepiej zostawić telefon w bezpiecznym miejscu.
- Jeśli już zabierasz ze sobą telefon, pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność, musisz go mieć zawsze przy sobie i nie możesz pozostawić go bez opieki, ponieważ może zostać skradziony.
- Na plaży telefon może zostać łatwo uszkodzony przez piasek lub wodę, dlatego warto zabrać ze sobą foliowy woreczek który zabezpieczy Twój telefon.
- Doładuj baterię w swoim telefonie, gdyby Twój telefon zaginął, możesz spróbować go odnaleźć dzwoniąc na swój numer z innego telefonu – ale telefon musi być włączony.
Telefon w górach
- Przed wyjściem na wspólną wycieczkę, zapytaj opiekuna czy możesz zabrać ze sobą telefon komórkowy. Podczas takich wypraw, często dochodzi do zagubienia komórek, dlatego lepiej zostawić je w bezpiecznym miejscu.
- Jeśli już zabierasz ze sobą telefon, pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność, musisz go mieć zawsze przy sobie i nie możesz pozostawić go bez opieki, ponieważ może zostać skradziony.
- Gdziekolwiek się wybierasz, miej przy sobie zapisany na kartce numer do opiekuna lub rodzica.
- Pamiętaj o doładowaniu baterii w swoim telefonie, żeby umożliwić kontakt z Tobą.
- Zawsze przed wycieczką poinformuj inne osoby o celu podróży oraz gdzie się wybierasz i o której godzinie planujesz wrócić.
- W razie niebezpieczeństwa w górach skontaktuj się z numerem 112 lub z telefonem alarmowym do TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) i GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 0 601 100 300 (bezpłatny z sieci Plus GSM).
Rady jak zawsze są proste, trafne i nietrudne do zapamiętania. Rodzice mogą więc zacząć już uczyć ich swoje pociechy - wtedy nawet wyjazd dziecka na kolonie pozwoli nie stresować się tak mocno i zachować stały kontakt z pociechą.
I może samemu też dzięki temu lepiej wypocząć ;]