Forbes ujawnia, kto kryje się pod pseudonimem Comex
Jeśli masz iPhone'a lub inne urządzenie z systemem iOS i jesteś fanem jailbreaku, to pewnie wiele razy korzystałeś z rozwiązań hakera o pseudonimie Comex. Jeszcze do wczoraj jego tożsamość była nieznana. Dziś możecie go poznać.
Podobno było bardzo trudno dostać się do Comexa. Redaktorzy "Forbesa" pisali do niego za pośrednictwem Twittera i Facebooka. W końcu się zgodził na wywiad. Poznajcie Nicholasa Allegrę, dziewiętnastolatka, który mieszka z rodzicami w Chappaqua, w stanie Nowy Jork.
Gdy Nicholas ma chwilę wolnego czasu, zasiada przed komputerem i penetruje mobilny system Apple'a w poszukiwaniach różnych luk pozwalających, na przykład, wykonać jailbreak. Podobno nie jest to dla niego trudne, a wręcz przyjemne:
To tak jak czytać gazetę. Po prostu przeglądasz i wyszukujesz błędy. Nie wiem, dlaczego tak dobrze mi to wychodzi.
Comex w wieku 9 lat sam nauczył się programowania w Visual Basic - pomogły mu w tym fora internetowe. "Gdy zacząłem się uczyć w szkole informatyki, okazało się, że umiem już wszystko" - powiedział. Gdy odkrył, że nie może zachować zrzutu ekranu z Nintendo Wii z gry Super Smash Brothers na swoim komputerze, spędził długie godziny nad rozwiązaniem tego problemu, a następnie pracował nad różnymi hakami dla wspomnianej konsoli.
Numerem popisowym Allegry jest narzędzie JailbreakMe. Haker, wykorzystując lukę w Safari, stworzył narzędzie, które pozwoliło użytkownikom w banalny sposób odblokować ich systemy. Wystarczyło otworzyć konkretną stronę, aby wykonać jailbreak. Dzień po udostępnieniu JailbreakMe 3.0, co stało się dość niedawno, z narzędzia skorzystało ponad 1,4 miliona użytkowników na całym świecie.
Jest ogromna różnica pomiędzy hakowaniem a jailbreakiem. Używam tego samego telefonu co inni, ale jest on całkowicie niezabezpieczony.
Dino Dai Zovi, współautor Mac Hacker's Handbook, twierdzi, że zaawansowanie narzędzia JailbreakMe jest równe Stuxnetowi, czyli robakowi, który został udostępniony do zainfekowania irańskich obiektów jądrowych. Dai Zovi zestawia umiejętności Comexa i hakerów pracujących dla rządu Stanów Zjednoczonych: "On prawdopodobnie wyprzedza ich o jakieś pięć lat".
Nie ma się co dziwić, że Comex nie chciał na razie się ujawniać. Teraz przynajmniej Apple wie, z kim ma do czynienia. Oby tylko przedstawienie się mediom nie poskutkowało zatrudnieniem Comexa w wielkiej korporacji typu Google, Microsoft czy Apple, bo wtedy stracimy jednego z najzdolniejszych iOS-hakerów.
Źródło: Forbes