Fotograficzny następca Nokii N8 wkrótce?

Fotograficzny następca Nokii N8 wkrótce?
09.11.2011 11:19
Nokia N8 | fot. Nokia
Nokia N8 | fot. Nokia
Tomasz Hamryszak
Tomasz Hamryszak

Wydawać by się mogło, że przygoda Nokii z Symbianem to już zamknięty rozdział. System, który przez wiele lat królował wśród smartfonów, jest obecnie określany jako archaiczny. Finowie, zapowiadając koniec platformy, na razie nie zamierzają rezygnować z produkcji smartfonów na niej opartych. Co więcej, planują oni następcę fotograficznej Nokii N8...

Z wywiadu z Piotrem Bubakiem, który przeprowadziliśmy, dowiedzieliśmy się, że Nokia w przyszłym półroczu wprowadzi do portfolio kolejne modele pracujące pod kontrolą Symbiana. System uśmiercony przez producenta wciąż będzie w użyciu dzięki najnowszym modelom i wygląda na to, że pojawi się nie tylko w niszowych produktach.

Według zaufanych źródeł, na które powołuje się serwis UnwieredView, Nokia pracuje nad fotograficznym smartfonem będącym następcą popularnej N8. Telefon ma zostać wyposażony w 3,5-calowy ekran o rozdzielczości WVGA wykonany w technologii ClearBlack. Wyświetlacz będzie chronić szkło Corning Gorilla Glass. Na pokładzie znajdzie się również procesor o taktowaniu 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM.

Najważniejszym elementem następcy N8 jest oczywiście aparat. Informatorzy niestety nie zdradzają dokładnych parametrów. Nowy smartfon ma mieć sensor o sporej wielkości (przynajmniej 12 Mpix Carl Zeiss), lecz najważniejszym dodatkiem będzie zoom optyczny, który do tej pory nie zdołał zadomowić się w telefonach komórkowych.

Kontynuacja N8 to świetna wiadomość dla wszystkich wielbicieli fotografii. Pomysł stworzenia kolejnego smartfona z mocnym aparatem wydawałby się idealny, gdyby nie… przestarzały OS. Smartfon ma pracować na Symbianie, którego powoli zastępuje lepszy i bardziej przyszłościowy Windows Phone. Skąd więc taka decyzja?

Przyczyną może być sam Windows Phone. System w obecnej wersji nie byłby w stanie obsłużyć wszystkich fotograficznych możliwości smartfona, a aktualizacja platformy Microsoftu (Apollo/Windows Phone 8) planowana jest dopiero na 3 kwartał 2012 roku. Nowa fotograficzna komórka Nokii prawdopodobnie trafi na rynek już w 2 kwartale przyszłego roku.

Wprowadzenie następcy N8 z Symbianem wydaje się bardzo prawdopodobne, choć jeden aspekt wciąż jest niejasny. Jak producent poradzi sobie z rozdzielczością ekranu? Obecne wersje systemu wspierają maksymalnie nHD (360 x 640), natomiast u następcy można się spodziewać nieco wyższej rozdzielczości. Co z kompatybilnością aplikacji, o którą tak bardzo przez lata dbała Nokia? Czy nowa wersja Symbiana będzie obsługiwała ekranu WVGA? Może jednak model wyjdzie na platformie MeeGo, która zostanie wzbogacona o nowe funkcje aparatu? Na razie ciężko coś więcej napisać o modelu i pozostaje nam czekać na więcej informacji...

Źródło: Unwiered View

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)