Fotokody ? przegląd aplikacji

Fotokody ? przegląd aplikacji

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by akaalias
Fot. na lic. CC; Flickr.com/by akaalias
Paweł Żmuda
08.12.2010 21:01, aktualizacja: 08.12.2010 22:01

Nie ma chyba użytkownika telefonu komórkowego, który nie spotkał się z tak zwanymi fotokodami. Co trzeba wiedzieć o dwuwymiarowych, kwadratowych kodach kreskowych, opracowanych w Japonii w 1994 roku? Jakich aplikacji do obsługi QR Code należy szukać, korzystając z konkretnej, mobilnej platformy?

Fotokody - co to jest?

Kody opracowane przez japońską firmę Denso Corporation w 1994 roku są znacznie bardziej popularne za granicami naszego kraju. Tajemnicza nazwa QR to skrót od angielskich słów - Quick Response. W 1997 roku fotokody zostały uwzględnione w wykazie Uniform Symbol Specifications, później zainteresowała się nimi japońska JEIDA i przyznała im standard JEIDA-55. Popularne kody znormalizowała również Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO), nadając im symbol ISO/IEC18004.

W niewielkich, biało-czarnych fotokodach znajdują się zakodowane informacje, takie jak na przykład link do strony internetowej, odnośnik do pobrania konkretnej aplikacji, numer telefonu, a nawet zwykły tekst lub wiadomość SMS. Kody QR Code odczytywane są przez specjalne aplikacje instalowane na telefonach komórkowych. By zidentyfikować konkretny kod, musimy najpierw wykonać jego zdjęcie lub po prostu skierować na niego obiektyw naszego aparatu.

Fot. WikiCommons by MesserWoland
Fot. WikiCommons by MesserWoland

Kody QR Code stały się bardzo dobrym narzędziem marketingowym. Możemy je spotkać w gazetach, magazynach i na plakatach. Dzięki czytnikom fotokodów nie musimy ręcznie wprowadzać skomplikowanych adresów URL. Mimo że fotokody pozwalają reklamodawcy na znacznie większą integrację z klientem, to nasze rodzime firmy nieco ociągają się z ich wykorzystywaniem.

Na szczęście, twórcy aplikacji i autorzy stron internetowych nieco szerzej wykorzystują dość starą już technologię. Dodatkowo, fotokody możemy tworzyć we własnym zakresie, korzystając z darmowych narzędzi, takich jak na przykład strona qrcode.kaywa.com.

W przeciwieństwie do niektórych aplikacji fotokody nie wymagają od nas posiadania komórki z konkretnym systemem operacyjnym. Technologia QR Code obsługiwana jest przez wszystkie mobilne platformy, jeśli tylko mamy odpowiednią aplikację do ich obsługi. Który program do obsługi fotokodów będzie działał na naszym telefonie?

ZXing Barcode Scanner

Barcode Scanner
Barcode Scanner

Prosty i darmowy skaner fotokodów na platformę Android. Aplikacja pozwala nam na odczytywanie takich informacji, jak chociażby wizytówki, adresy URL czy numery telefoniczne. Barcode Scanner odczytuje kody zarówno ze zdjęć wykonanych aparatem telefonu, jak i z plików zapisanych w pamięci urządzenia. Dodatkowo wszystkie odczytane kody zostają zapisane przez aplikację, tak byśmy mogli do nich powrócić w przyszłości.

Google Goggles

Skanowanie budynków w Google Goggles
Skanowanie budynków w Google Goggles

Google Goggles to niezwykle rozbudowane narzędzie, pozwalające na rozpoznawanie budynków, dzieł sztuki, kodów kreskowych, logotypów, a nawet okładek książek i płyt. Wśród możliwości aplikacji przygotowanej przez giganta z Mountain View nie zabrakło również obsługi kodów QR Code.

Wystarczy wycelować obiektyw aparatu naszej komórki na kod, by na ekranie zostały wyświetlone na przykład linki do żądanej przez nas aplikacji. Całość można pobrać za darmo z platformy Android Market. Więcej o tej ciekawej aplikacji przeczytacie w naszym teście Google Goggles.

BeeTagg QR Reader

BeeTagg QR Reader
BeeTagg QR Reader

Aplikacja dostosowana do działania między innymi na platformach bada OS, Android, Java czy Symbian i Windows Mobile. Prosty czytnik umożliwia wykrywanie kodów QR Code, BeeTagg i Datamatrix. Zasady działania są bardzo proste - wystarczy nakierować obiektyw aparatu naszej komórki na kod, a następnie zrobić zdjęcie. Aplikacja dostępna jest do pobrania prosto ze strony dewelopera.

UpCode

UpCode
UpCode

Kolejny bardzo prosty program do odczytywania zawartości fotokodów. Aplikacja dostępna jest na telefony z Symbianem całkowicie za darmo na platformie Sklep Ovi. Całość działa tak samo jak wszystkie inne aplikacje dostosowane do obsługi QR Code - wystarczy skierować aparat naszego telefonu na żądany kod, a aplikacja zajmie się całą resztą.

QR Reader for iPhone

QR Reader for iPhone
QR Reader for iPhone

Również posiadacze sprzętu firmy Steve'a Jobsa mogą skorzystać z aplikacji służących do odczytywania fotokodów. Poza odczytywaniem kodów aplikacja pozwala na dzielenie się wynikami skanowania z naszymi znajomymi za pośrednictwem poczty e-mail i serwisów społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter.

QR Scanner

QR Scanner
QR Scanner

Kolejna aplikacja dla urządzeń z systemem iOS - QR Scanner. Program pozwala na odczytywanie adresów URL, numerów telefonicznych, e-maili oraz SMS-ów. Dodatkowo umożliwia odczytywanie informacji zapisanych w fotokodach również na mapach. QR Scanner został dostosowany do pracy na wyświetlaczach Retina Display.

QR Code Scanner Pro

QR Code Scanner Pro
QR Code Scanner Pro

Chociaż telefony BlackBerry nie są w naszym kraju tak popularne jak chociażby Android, warto znać aplikacje przygotowane na komórki firmy RIM. Jednym z programów obsługujących fotokody na BlackBerry jest QR Code Scanner Pro.

Aplikację możemy pobrać za darmo na nasze urządzenie. Po wycelowaniu aparatu na kod QR Code aplikacja odczytuje jego treść i kieruje nas do przeglądarki, wysyłania wiadomości tekstowej lub dodaje adresy, które udało się odszyfrować.

i-nigma

i-nigma
i-nigma

i-nigma Reader to interesująca aplikacja dostępna na bardzo wiele telefonów komórkowych. Pełną listę obsługiwanych systemów i urządzeń można znaleźć na stronie producenta. Aplikacja działa podobnie jak inne programy tego typu. Skanowanie kodów jest proste i przyjemne.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)