Ile jest różnych urządzeń działających pod kontrolą Androida? Statystyki robią wrażenie

Fragmentacja to straszne słowo dla fanów Androida. To właśnie przez nią tylko część użytkowników może cieszyć się najnowszymi wersjami systemu Google, ponieważ producenci nie mogą zapewnić aktualizacji wszystkim smartfonom. Jest to poważny problem, ale do tej pory nie zdawałem sobie, że aż tak poważny, bowiem wszystkich urządzeń z Androidem jest co najmniej 24 tysiące.

Smartfony
Smartfony
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

Badania przeprowadzonego przez OpenSignal pokazują ile urządzeń z Androidem jest obecnie na rynku i jak poważny jest problem fragmentacji. W teście tej firmy zostało sprawdzonych 682 tysięcy urządzeń z Androidem i wśród znalazły się aż 24 093 różne produkty. Należy zaznaczyć, że nie są to jedynie smartfony (i różne warianty tych samych modeli), ponieważ w badaniu liczą się także tablety i inteligentne gadżety, ale i tak wynik ten jest ogromny. Warto też przypomnieć, że w zeszłym roku liczba różnych produktów wyniosła 18 796, czyli była ona mniejsza o ponad 5 tysięcy. W 2012 roku na rynku było jedynie 3997 różnych urządzeń.

Poniżej możecie zobaczyć, jakie były najpopularniejsze urządzenia w tym badaniu. Zaskakuje nieco informacja, że najpopularniejszym modelem wciąż jest Galaxy S III. Ja prędzej postawiłbym na S-czwórkę, która jest na drugim miejscu.

Najpopularniejsze urządzenia na Androidzie
Najpopularniejsze urządzenia na Androidzie© opensignal.com

A niżej podział na producentów. Nikt nie ma wątpliwości, że Samsung jest liderem rynku, ale poniższy wykres dobitnie uzmysławia przewagę firmy. Koreańczycy odpowiadają za 37,8% androidowych urządzeń, jakie trafiły do klientów. Jest to jednak wynik gorszy niż przed laty, ponieważ w 2014 Samsung miał 43% rynku w tym badania, a w 2012 aż 47,5%.

Producenci z największą liczbą różnych smartfonów na rynku
Producenci z największą liczbą różnych smartfonów na rynku© opensignal.com

Warto również zerknąć na najpopularniejsze modele innych producentów, czyli LG G3, Sony Xperia Z2 czy też Moto G, która w różnych wersjach zdominowała wyniki Motoroli. Jeśli chodzi o Nexusy, to najpopularniejszym modelem jest piątka, w przypadku Asusa różne wersja w statystykach królują różne warianty ZenFone'a 5. Ciekawie wygląda też sytuacja HTC, ponieważ One oraz One M8 podzieliły się popularnością niemal po równo, a nowy flagowiec czyli One M9 jest na poziomie One'a X.

Przewagę tego azjatyckiego giganta widać również na mapie świata z podziałem na producentów. Mnie szczerze zaskoczyło, że są miejsca na świecie gdzie w tym rankingu króluje Sony lub HTC.

Producenci z największą liczbą różnych smartfonów z podziałem na kraje
Producenci z największą liczbą różnych smartfonów z podziałem na kraje© opensignal.com

Przeglądając wykresy z tego badania warto również zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniała się popularność poszczególnych wersji Androida.

Popularność poszczególnych wersji Androida
Popularność poszczególnych wersji Androida© opensignal.com

Ostatni z wykresów pokazuje, jakie są aktualnie udziały procentowe na rynku konkretnych wersji Androida i porównuje je z systemem Apple. W tym starciu zwycięzca jest tylko jeden i pod względem fragmentacji systemu, a raczej jego braku, iOS jest bezkonkurencyjny.

Android vs iOS - fragmentacja
Android vs iOS - fragmentacja© opensignal.com

Ponad 24 tysiące różnych urządzeń z Androidem to największy plus, jak i minus systemu Google'a. Wybór jest przeogromny i każdy znajdzie coś dla siebie, ale przez to producenci nie nadążają z aktualizacjami i telefony, które mogłyby dostać Lollipopa nie mają na niego szans oficjalnymi kanałami.

PS Przygotowane przez OpenSignal wykresy są interaktywne, więc polecamy przejrzeć je na tej stronie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)