FreeM - test usługi

FreeM
FreeM
Mateusz Żołyniak

10.12.2010 22:45, aktual.: 10.12.2010 23:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedawno na naszym rynku pojawił się nowy wirtualny operator - FreeM, który proponuje użytkownikom prawie darmowy dostęp do wybranych serwisów internetowych. Po krótkich testach chciałem przedstawić Wam, jak prezentuje się oferta FreeM.

Od razu dodam, że konfiguracja usługi polega jedynie na dodaniu nowego punkt dostępu APN sieci FreeM. Po wykonaniu tej prostej czynności od razu można w pełni korzystać z nowej karty SIM.

Oferta

Jak wygląda oferta nowego operatora? Jest ona bardzo prosta. We FreeM obowiązuje jeden, z góry ustalony cennik. Za minutę połączenia telefonicznego płacimy 28 gr, a koszt jednego SMS-a to 14 gr. Z kolei za każde przetransferowane 100 kB musimy zapłacić 7 gr. Ceny nie imponują, ale nie na nich ma bazować oferta nowego MVNO.

FreeM umożliwia korzystanie z wybranych serwisów internetowych za darmo, w zamian za oglądanie krótkich reklam. Każda obejrzana reklama dodaje do konta pakiet 0,5 MB, który można wykorzystać na przeglądanie Facebooka, Twittera, Foursquare, Nokaut.pl, Wikipedii, Filmwebu, internetowej strony Eurosportu czy serwisu Ściąga.pl. Do tego, można korzystać z webowej wersji komunikatora Nimbuzz. Serwisy te dostępne są także przy zerowym stanie konta.

Jak to działa w praktyce?

Niestety, nie za dobrze. Wszystkie darmowe serwisy dostępne są tylko w wersjach mobilnych i to one są dostępne "za darmo". Nie można korzystać z normalnej strony Filmweb czy Eurosport. Podobnie z komunikatorem Nimbuzz. Za darmo można z niego korzystać tylko przez przeglądarkę - nie dotyczy to dedykowanej aplikacji. Dlatego też, można od razu zapomnieć o wygodnej rozmowie ze znajomymi.

Infrastruktura

Same reklamy nie są specjalnie uciążliwe i ograniczają się do prostych obrazków, które pojawiają się przy wczytywaniu właściwej strony.

Inny minus to mały haczyk ze wspomnianą wyżej stawką. Nie dotyczy ona połączeń do Play, Cyfrowego Polsatu i Centernetu. Te kształtują się odpowiednio: 56 gr do Play i Cyfrowego Polsatu oraz aż 84 gr do Centernetu.

W ofercie FreeM nie można znaleźć także żadnych pakietów, które w jakikolwiek sposób zmniejszyłyby koszty rozmów czy SMS-ów.

Jak nabyć kartę FreeM?

Małym minusem oferty FreeM jest dostępność kart tego operatora. Obecnie nie można ich kupić w żadnym kiosku czy sklepie. Aby otrzymać starter FreeM należy na Facebooku "polubić" sieć, a następnie wypełnić krótki formularz i wybrać sposób odbioru karty. Ta może być wysłana bezpośrednio na podany przez nas adres, co trwa ok. 5 dni. Karta FreeM jest darmowa, dzięki czemu każdy zainteresowany bez żadnych kosztów może przetestować tę ofertę we własnym zakresie.

Co ciekawe, już teraz istnieje możliwość przenoszenia numerów od innych operatorów do FreeM. Podobnie, jak w innych sieciach, można przenosić tylko numery aktywne. Cała procedura odbywa się poprzez złożenie formularzu drogą elektroniczną, a formalności załatwiane są przez konsultantów operatora. Szczegóły można znaleźć pod tym linkiem.

Doładowania

Ważna kwestią przy wejściu na rynek nowego wirtualnego operatora jest sposób doładowywania karty prepaid. W FreeM odbywa się to na dwa sposoby. Pierwszy z nich to skorzystanie z usługi eCard, która umożliwia doładowanie karty poprzez przelew bankowy lub za pomocą karty. Doładowania można dokonać na stronie operatora.

Doładowanie karty FreeM
Doładowanie karty FreeM

Drugi sposób to doładowanie w sklepach Carrefour. Wystarczy kupić zwykłe doładowanie Mova o wartości 10 zł, 20 zł, 50 zł lub 100 zł w sklepie, a następnie wpisać ekspresowy kod na klawiaturze telefonu.

Z żadnym z wymienionych sposobów płatności nie miałem problemów, chociaż płatności przez eCard przychodziły z małym opóźnieniem.

Podsumowanie

FreeM przedstawiany jest jak wirtualny operator z wyjątkową ofertą. Jest w tym trochę racji, ponieważ nikt inny nie oferuje możliwość przeglądania kilku wybranych serwisów internetowych niemal za darmo. Niemniej, jednak FreeM jako całość prezentuje się co najwyżej średnio. Wysokie stawki za minutę połączenia/SMS-y i mocno ograniczona ilość darmowych serwisów sprawiają, że oferta nie spodoba się przeciętnym użytkownikom. Kto może korzystać z usług nowego MVNO?

Głownie będą to młodsi użytkownicy, którzy często korzystają z portali społecznych, a nie mają zbyt dużych środków. Chociaż i w tym wypadku, bardziej opłacalny wydaje się być pakiet 100 MB w Play Fresh i możliwość odwiedzania dowolnych stron WWW. FreeM może posłużyć, jako druga karta do zadań specjalnych. To akurat nic nie kosztuje, ponieważ (jak już wspomniałem) starter można otrzymać za darmo.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)