Frontend Developer - jakie musi mieć kwalifikacje, aby znaleźć pracę?
Frontend Developer to specjalista, który odpowiada za przygotowanie wizualnej części strony internetowej lub aplikacji webowej. Od efektów jego pracy zależą pozytywne wrażenia użytkowników. Jakie kwalifikacje oraz umiejętności musi posiadać taka osoba, aby mieć szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy? Podpowiadamy.
Czym zajmuje się Frontend Developer?
Frontend Developer zajmuje się projektowaniem interfejsu graficznego strony internetowej lub aplikacji. Praktycznie wszystkie elementy, które można zobaczyć na witrynie, są starannie przemyślane i umiejscowione w konkretnych miejscach przez specjalistę. Strona www musi wyróżniać się na tle innych nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale być również prosta i intuicyjna w nawigacji oraz użytkowaniu. Specjalista Frontend przy pracy nad projektem współdziała z pozostałymi osobami w zespole, między innymi z programistami Backend.
Zakres jego pracy ulega nieustannym zmianom. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że strony internetowe stają się dużo bardziej dynamiczne i funkcjonalne. Muszą być one także w pełni zgodne z narzuconymi standardami. Dotyczy to zwłaszcza wymagań standardu SEO, a więc wytycznych popularnych wyszukiwarek internetowych. Istotny wpływ na sposób tworzenia witryn mają także urządzenia mobilne. Ta sama witryna internetowa nie zawsze może wyglądać identycznie na wszystkich urządzeniach, ale musi być w pełni funkcjonalna dla ekranów o różnych wielkościach i rozdzielczościach.
Jakie kwalifikacje i umiejętności są niezbędne dla Frontend Developera?
Praca Frontend Developer No Fluff Jobs wymaga doskonałej znajomości składni HTML, stylów CSS oraz języka Javascript. Jednak z roku na rok coraz większą wagę przywiązuje się także do umiejętności programowania na popularnych frameworkach. Takie platformy pozwalają zautomatyzować niektóre powtarzalne zadania, zwiększają bezpieczeństwo tworzonego kodu oraz pozwalają zachować wysoką wydajność tworzonych projektów. Jednak najistotniejszą ich zaletą jest przede wszystkim to, że przyspieszają pracę, co pozwala tworzyć w krótkim czasie nawet bardzo skomplikowane strony internetowe. Chcąc uzyskać dobrze płatną pracę, warto zainteresować się rozwojem i szkoleniami w kierunku popularnych i wymaganych przez pracodawców frameworków.
Bardzo często pracodawcy wymagają dobrej znajomości języka angielskiego. Projekty tworzone zwłaszcza w dużych firmach są przygotowywane na rynek międzynarodowy. Również narzędzia oraz oprogramowanie, którego na co dzień używają programiści Frontend są w oryginalnym języku angielskim. Podczas wykonywania zleconych obowiązków, a więc głównie w trakcie tworzenie kodu, stosuje się uniwersalną terminologię opartą na tym języku. Zarówno pod kątem tworzonych funkcji, nazw obiektów, jak i przygotowywanych grafik. Nie dziwi więc fakt, że w przypadku niektórych ofert pracy można spotkać się z wymogiem koniecznym, jakim jest płynny sposób porozumiewania się po angielsku.
Wśród najważniejszych cech Frontend Developera należy wymienić przede wszystkim kreatywność. Zwłaszcza pod kątem rozwiązywania nietypowych problemów. Pracodawca może zwrócić uwagę na kandydata, który będzie wyróżniał się nieszablonowym myśleniem. Codzienne wyzwania w tej pracy polegają na wyszukiwaniu ciekawych i dość często nietypowych sposobów na stworzenie czegoś unikatowego i wyróżniającego stronę internetową na tle konkurencji.
Niebagatelne znaczenie odgrywa także dobra znajomość programów graficznych. Oprócz codziennego pisania kodu, specjalista Frontend musi wyróżniać się umiejętnością tworzenia przejrzystych grafik oraz powinien umieć szybko dostosować zdjęcia i inne elementy graficzne do standardu witryny. Dla pracodawcy jest także bardzo ważne to, że jest w stanie rzeczowo komunikować się z własnym pracownikiem. Dlatego dużą rolę w jego pracy odgrywa szczegółowe raportowanie postępu wykonywanych zadań oraz gotowość do zgłaszania alternatywnych rozwiązań. Co jest jednoznaczne z dużym zaangażowaniem w osiągane wyniki. Dobry specjalista Frontend jest w pełni odpowiedzialny za swój projekt.