Fujitsu i Android dla seniorów? Tak, i to całkiem niezły

Raku Raku Smartphone (fot. The Verge)
Raku Raku Smartphone (fot. The Verge)
Tomasz Nowak

31.12.2012 16:00, aktual.: 31.12.2012 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mówiąc o telefonie dla seniora przychodzi nam na myśl prosta komórka, która wyposażona jest w czytelny ekran i duże klawisze. Firma Fujitsu chce zerwać z tą otoczką, a jej nowy smartfon wyposażony został w zmodyfikowanego Androida, który ma być dostosowany do potrzeb osób starszych. Co najważniejsze - smartfon wejdzie do sprzedaży w Europie.

Urządzenie zostało zaprezentowane latem w japońskiej sieci Docomo. Początkowo miało być sprzedawane tylko w Azji, jednak Fujitsu zadecydowało, że wejście na rynek europejski i amerykański również będzie dobrym pomysłem. Smartfon Raku Raku (z japońskiego - wygodny albo łatwy w użyciu) został oparty na zmodyfikowanym Androidzie 4.0. 

Ekran główny został uproszczony do kilku łatwych w użyciu aplikacji takich jak dialer, książka adresowa, aplikacja do obsługi maila czy prognoza pogody. Czcionka została odpowiednio powiększona, tak żeby osoby ze słabszym wzrokiem nie miały problemów z obsługą. Oprócz tego telefon został wyposażony w funkcję redukcji szumów podczas rozmów oraz opcję "spowolnionej mowy". Nie wiadomo jednak, czy ta ostatnia będzie dostępna w modelach na rynek europejski.

Smartfon został wyposażony w procesor o taktowaniu 1,4 GHz, 4-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 800 x 480 pikseli oraz 8 Mpx aparat. Osoby starsze nie powinny więc narzekać ani na wydajność, ano czytelność ekranu. Fujitsu musi tylko popracować nad nazwą, która bardziej przyjmie się w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Raku Raku nie jest zbytnio obiecująca.

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy dokładnie smartfony Fujitsu pojawią się na naszym rynku. Moim zdaniem jest to jednak ciekawa alternatywa dla innych telefonów dla seniorów i jeżeli cena nie będzie przesadzona może odnieść w tym segmencie rynku.

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)