Galaxy Nexus zakazany w USA

Samsung Galaxy Nexus | fot. wł.
Samsung Galaxy Nexus | fot. wł.
Tomasz Nowak

02.07.2012 12:09, aktual.: 02.07.2012 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple i Samsung. Co łączy te firmy? Nieustające spory patentowe i kolejne zakazy sprzedaży. Tym razem sąd w USA wydał niekorzystny wyrok dla Samsunga i jego Galaxy Nexusa.

Apple wystąpił z pozwem o zakaz sprzedaży Galaxy Nexusa już w lutym. Sąd nie spieszył się zbytnio, ale koniec końców wydał wyrok, który uszczęśliwił firmę z Cupertino. Samsung Galaxy Nexus czasowo zniknie z półek w USA.

Wynika to z naruszenia patentu numer 8,086,604. Dotyczy on wyszukiwania głosowego z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów. W skrócie: technologii zastosowanej w Siri. Sprawa może być poważna, ponieważ tego typu wyszukiwanie głosowe jest w standardzie w Androidzie. Zaprezentowane na Google I/O Google Now również znajdzie się na celowniku prawników.

Apple oskarżył Samsunga o naruszenie czterech patentów. O jednym wspomniałem na początku, trzy pozostałe to: 5,946,647 (actionable linking, które pozwala wykorzystywać hyperlinki), 8,046,721 (slide-to-unlock) i 8,074,172 (touch screen word sugestion, czyli podpowiedzi przy wpisywaniu słów). Na szczęście dla Samsunga sędzia zauważył słuszność jedynie w patencie '604 (dotyczącym wyszukiwania głosowego).

Czasowe zawieszenie sprzedaży z pewnością odbije się zarówno na Samsungu, jak i Google'u. Bardziej martwią mnie jednak konsekwencje, które mogą wyniknąć z dalszego postępowania sądowego. Wyrok jednoznacznie wskazywał, że androidowe mechanizmy naruszają patent Apple'a związany z wyszukiwaniem głosowym. Jak widać było na konferencji Google'a, gigant przykłada do nich coraz większą wagę, a teraz może się okazać, że będzie musiał zmienić podstawy działania aplikacji.

Do grupy pozwanych może dołączyć też Google. Czy tak się stanie? Tego dowiemy się z kolejnych rozpraw. Jedno jest pewne: żadna z firm łatwo się nie podda.

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania