Galaxy Note 4 ma 64‑bitowy układ, ale nie będzie obsługiwać 64 bitów
Sercem Galaxy Note'a 4 jest najnowszy układ z serii Exynos, czyli model o oznaczeniu 5433. To pierwszy układ Samsunga, który wykorzystuje instrukcje ARMv8, ale nie oznacza to, że potężny phablet Samsunga będzie miał 64-bitowy system.
Wiele osób spodziewało się, że wraz z nowym układem Samsung wprowadzi 64-bitową wersję Note'a 4. Firma podczas konferencji nie poruszała jednak tego tematu, ale całe szczęście ujawniono sporo o nowym chipsecie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, będzie on znacznym krokiem naprzód względem poprzedników - Exynos 5433 jest pierwszym układem Samsunga, który ma rdzenie Cortex-A57 i Cortex-A53, czyli jednostki wykorzystujące instrukcje ARMv8.
Układ będzie oczywiście ośmiordzeniowym rozwiązaniem big.LITTLE - cztery mocniejsze jednostki A57 o taktowaniu do 1,9 GHz i cztery słabsze Cortexy-A53 1,3 GHz. Wszystkie rdzenie będą mogły działać jednocześnie, dzięki implementacji technologii HMP (Heterogeneous Multi-Processing). Koreańczycy postawili na niższy proces technologiczny (20 nm HKMG), który powinien pozwolić na zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie wydzielania ciepła. Nowy układ ma wykorzystywać też najmocniejsze z dostępnych grafik serii Mali, czyli układ T760. Różnice między Exynosem 5433 a modelami 5430 z Galaxy Alpha i 5422 z Galaxy S5 dobrze obrazuje poniższa tabelka, którą przygotował serwis AnandTech.
Ekipa zagranicznego serwisu na tym jednak nie poprzestała. Andrei i Joshua zastanawiali się bowiem dlaczego układ Samsunga nie należy do nowej rodziny Exynosów (bazuje w końcu na ARMv8), a jedynie jest rozszerzenie dostępnej już serii 5. Odpowiedź na to pytanie znaleźli oni w oprogramowaniu i sterownikach dla nowego chipsetu. Dane wyciągnięte z CAL (Chip-Abstraction-Layer) wskazują, że Exynos 5433 bazuje w zasadzie na tych samych rozwiązaniach co model 5430. Dotyczy to głównie pracy w trybie AArch32 (obsługi 32-bitowych instrukcji).
Serce Note'a 4 dzięki nowym Cortexom z pewnością będzie radzić sobie lepiej z zarządzaniem energią i wydzielaniem ciepła niż wcześniejsze Exynosy, ale nie zanosi, że będzie wykorzystywać 64-bitowe instrukcje. 5433 teoretycznie wspiera tryb AArch64, ale jego implementacja jest mało prawdopodobna, nawet po aktualizacji do Androida L. Może wynikać to z faktu, że tylko część nowych Note'ów bazuje na układzie Samsunga. Wspominałem już wcześniej, że Samsung nie będzie chciał, aby użytkownicy smartfonów na Snapdragonach czuli się pokrzywdzeni (model 805 obsługuje tylko 32 bity).
Można spodziewać się, że Exynos 5433 będzie dla Samsunga bazą przy tworzeniu kolejnych układów. Już teraz mówi się o rozwiązaniu Exynos 7420, które ma być sercem przyszłych 64-bitowych flagowców południowokoreańskiej firmy. Na razie jednak, wygląda na to, że nowy Galaxy Note 4 ma układ, którego potencjału do końca nie będzie w stanie wykorzystać.
Źródło: AnandTech