Galaxy Note 4 z ultradźwiękowym rysikiem i skanerem tęczówki?
Potężny procesor, ekran QHD czy dobry aparat niemal na 100% zagoszczą na pokładzie nowego Note'a. Być może jednak Samsung postawi także na bardziej intrygujące nowości.
Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie południowokoreański gigant zaprezentować ma Galaxy Note'a 4. Docierające zewsząd plotki sugerują, że phablet może mieć 5,7- lub 5,9-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości QHD, wodoodporną obudowę ze zmniejszonymi ramki dookoła wyświetlacza, aparat 16 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu, a jego sercem będzie Snapdragon 805 lub nowy Exynos 5433. Tych nowości można było się jednak spodziewać. Znacznie ciekawsze są informacje o nowych technologiach, które mogę zadebiutować z Note'em 4.
Czas na skaner tęczówki?
Od dawna mówi się o tym, że Samsung pracuje nad technologią, która pozwoli na skanowanie tęczówki oka. Na początku roku pojawiały się nawet plotki dotyczące obecności tej funkcji w Galaxy S5. Nic takiego się nie stało, a użytkownicy flagowca musieli zadowolić się innym zabezpieczenem biometrycznym - czytnikiem linii papilarnych. Temat skanera tęczówki powraca jednak w kontekście nowego Note'a.
Na oficjalnym profilu oddziału Samsung Exynos na Twitterze pojawiła się grafika (patrz powyżej), która jasno sugeruje zamiar wykorzystania w smartfonach nowej formy zabezpieczania danych. Potwierdza to również sam wpis, w którym zwrócono uwagę na prace nad uniklaną nowością. Można więc spodziewać się, że Koreańczycy poważnie myślą o dodaniu do swoich urządzeń funkcji autoryzacji wykonywanych czynności (np. płatności), która oparta jest o skanowanie tęczówki.
O samej technologii nie wiadomo za wiele. Samsung może postawić zarówno na osobny sensor, jak również nową przednią kamerkę.
Zupełnie nowy rysik?
Gigant może pracować również nad inną ciekawą technologią. W koreańskim urzędzie patentowym pojawił się wniosek dotyczący nowego rysika S Pen. Samsung w Galaxy Note'ach wykorzystuje obecnie klasyczny stylus, który obsługiwany jest poprzez scalony z wyświetlaczem digitizer Wacoma. W przyszłości może zostać on zastąpiony rysikiem wykorzystujący ultradźwięki.
Nowe rozwiązanie działa w oparciu o system czterech sensorów, które monitorują wytwarzane przez stylus wibracje i określają jego dokładne położenie. Podobną technologię zaprezentował parę miesięcy temu Qualcomm, który zintegrował ją z nowym Snapdragonem 805.
Układ ten ma być sercem nowego Note'a, więc dodanie ultradźwiękowego rysika wydaje się być prawdopodone. Nie oznacza to jednak, że obie technologie pojawią się na pokładzie topowego phabletu Samsunga.
Źródło: @samsungexynos, SamMobile