Samsung Galaxy Note 3 z najlepszym ekranem AMOLED

Samsung może nie postarał się specjalnie o jakość wykonania Galaxy Note'a 3, ale zadbał za to o inne aspekty nowego phabletu. Dotyczy to szczególnie 5,7-calowego wyświetlacza Super AMOLED, który docenili eksperci z DisplayMate.

Galaxy Note 3
Galaxy Note 3
Mateusz Żołyniak

Nowy panel zwrócił moją uwagę podczas chwili zabawy nowym Note'em na polskiej prezentacji urządzenia, a teraz jego świetną jakość potwierdza DisplayMate. Eksperci jednoznacznie stwierdzili, że to duży skok w porównaniu do poprzednich generacji samsungowych OLED-ów i najlepszy panel AMOLED na rynku.

Chłopaki z DisplayMate w pierwszej kolejności zwracają uwagę na nową matrycę PenTile Diamond, która podobna jest do tej z Galaxy S4. Cechuje się ona obecnością dwóch rodzajów pikseli (każdy ma po 2 subpikselie, a nie 3 jak w przypadku matryc RGB) o bardzo charakterystycznym ułożeniu. 5,7-calowy ekran pracuje w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, co daje zagęszczenie na poziomie 388 PPI. Dzięki temu, w zasadzie nie są widoczne żadne negatywne skutki zastosowania "niepełnych" pikseli, ale nie to jest najważniejsze.

Matryca Samsung PenTile Diamond (fot. phonearena)
Matryca Samsung PenTile Diamond (fot. phonearena)

Największe wrażenie na ekspertach od ekranów zrobił znacznie poprawiony poziom jasności Super AMOLED-a. Podczas standardowej pracy osiąga on ponad 400 nitów, co według testów DisplayMate jest wynikiem lepszym o ponad 55% niż w Galaxy Note II i ok. 25% w przypadku porównania z Galaxy S4. Do tego, w trybie automatycznym w mocnym słońcu potrafi on zapewnić jasność na poziomie aż 660 nitów, czyli aż o 40% wyższym niż w S4. Eksperci stwierdzili nawet, że to najjaśniejszy ekran jaki testowali, który zapewnia świetną widoczność w każdych warunkach i wyprzedana na tym polu najnowsze IPS-y FullHD.

Gamut barw różnych trybów pracy AMOLED-a z Galaxy Note'a II (fot. displaymate)
Gamut barw różnych trybów pracy AMOLED-a z Galaxy Note'a II (fot. displaymate)

Wielką zaletą Note'a 3 mają być również tryby wyświetlania obrazu, które znane są już z Galaxy S4 (Adapt Display, Dynamiczny, Standardowy, Profesjonaly i Film). Wyświetlacz standardowo pracuje w trybie Adapt Display, który automatycznie dopasowuje wyświetlane kolory do prezentowanych na ekranie treści. W trybie tym kolory są podbite (chociaż zaletą jest świetna widoczność na zewnątrz), ale można to szybko zmienić wybierając opcję Film. Zmienia ona obraz tak, że kolory są bardzo dobrze odwzorowane. Do tego, dostępna jest opcja zgodności z paletą kolorów Adobe RGB, który został bardzo dobrze skalibrowany (pomijając fakt, że mało które urządzenie oferuje taka funkcję).

Odwzorowanie kolorów
Odwzorowanie kolorów

Jakby tego było mało, nowy panel charakteryzuje się odpowiednio o 26% i 31% wyższą energooszczędnością w porównaniu do AMOLED-a z Galaxy Note'a II i wyświetlaczy LCD z większości topowych Androidów. Standardowo ma również świetne kąty, a spadek jasności i nasycenia kolorów jest zdecydowanie mniejszy niż w topowych IPS-ach.

Charakterystyka ekranu Super AMOLED z Galaxy Note 3 (fot. displaymate)
Charakterystyka ekranu Super AMOLED z Galaxy Note 3 (fot. displaymate)

Muszę przyznać, że południowokoreański producent naprawdę się postarał przy tworzeniu ekranu Galaxy Note'a 3. W porównaniu do panelu Galaxy S4, który głównie wyróżniał się rozdzielczością FullHD, teraz Samsung zdecydował się na znaczne udoskonalenie swoich Super AMOLED-ów. Cóż, widać firmie nie spodobało się, że ktoś może mówić o IPS-ach jako lepszych rozwiązaniach...

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)