Galaxy S5 i Ice Bucket Challenge, czyli cel uświęca środki

Galaxy S5 i Ice Bucket Challenge, czyli cel uświęca środki

Water splash with ice cubes
Water splash with ice cubes
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski
25.08.2014 09:55, aktualizacja: 25.08.2014 11:59

"Żenująca reklama" - narzekają jedni. "To tylko zabawny filmik, który zachęca do wzięcia udziału w akcji charytatywnej" - odpowiadają drudzy. Przygotowanemu przez Samsunga wideo nie sposób odmówić kontrowersyjności.

Ice Bucket Challenge to internetowy viral, w ramach którego celebryci i ważne osobistości oblewają się przed kamerą lodowatą wodą oraz zachęcają do - nomen omen - przelewania pieniędzy na konto fundacji wspierającej chorych na stwardnienie zanikowe boczne. Poniżej - w ramach przypomnienia - możecie obejrzeć film, na którym wyzwania podjął się wodoszczelny Galaxy S5.

Samsung Galaxy S5 ALS Ice Bucket Challenge

Do tej pory mogliśmy się spierać o to, czy gwiazdy biorące udział w akcji robią to z myślą o chorych, czy też ze względu na własną autopromocję. W przypadku Koreańczyków sprawa wygląda inaczej, bo ci całkowicie zatarli granicę między reklamą produktu, a charytatywnym viralem. Odbiorcy klipu podzielili się zatem na dwa obozy. Dla jednych zagranie Samsunga jest godne potępienia...

... inni nie widzą w nim niczego złego.

Od razu nasunęło mi to skojarzenia z sytuacją, która miała miejsce kilka tygodni temu na Wykopie. Wtedy to jeden z serwisów specjalizujących się w naprawie laptopów postanowił spełnić marzenie chorej dziewczynki i sprezentował jej wymarzony komputer. Większość Wykopowiczów doceniła gest, ale nie brakowało komentarzy osób, dla których cała akcja to tylko "zwyczajna reklama żerująca na chorych ludziach". Największym problemem było dla nich bowiem to, że na notebooku pojawiła się naklejka z nazwą firmy. Obdarowana i szczęśliwa dziewczynka zeszła na drugi plan.

Bezspornym jest to, że wspomniany film jest reklamą S-piątki. Pamiętajmy jednak, że Samsung wrzucił dwie pieczenie na jeden ogień i nie oceniajmy tylko tej pierwszej. Koniec końców pod wideo znalazła się stosowna informacja zachęcająca do wzięcia udziału w akcji, a jego kontrowersyjny charakter sprawia tylko, że wideo roznosi się po sieci z prędkością światła (w chwili pisania tego tekstu niemal 2,9 mln wyświetleń). Dzięki temu coraz osób dowiaduje się o całej akcji, a na konto fundacji wpływa coraz więcej pieniędzy, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Czy można to było zrobić lepiej? Pewnie tak. Wideo niekoniecznie musiało bezpośrednio wyśmiać wady konkurencyjnych produktów, a całość można było zorganizować w stylu "kup Galaxy S5, a X% zysku ze sprzedaży przekażemy fundacji". Podsumujmy jednak to, co się stało po opublikowaniu filmy przez Samsunga:

  • firma zyskała rozgłos i zareklamowała swój produkt;
  • fundacja zyskała rozgłos i zyskała dodatkowe pieniądze;
  • fani stanęli w obronie zaatakowanych firm, więc te także zyskały rozgłos i absolutnie darmową reklamę;
  • kilkaset tysięcy osób uśmiało się oglądając zabawne skądinąd wideo;
  • garstka malkontentów musi się udać do apteki po maść na ból wiadomo czego.

Czy tylko ja widzę tutaj więcej plusów niż minusów?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)