Już nie Note 4, a Galaxy S6 ma najlepszy ekran na rynku

Już nie Note 4, a Galaxy S6 ma najlepszy ekran na rynku

Samsung Galaxy S6
Samsung Galaxy S6
Źródło zdjęć: © Samsung
Kamil Zawiślak
11.03.2015 19:57, aktualizacja: 12.03.2015 09:49

Mimo iż najnowszego Samsunga Galaxy S6 i S6 edge nie ma jeszcze w ogólnej sprzedaży, to ekspertom z DisplayMate udało się przetestować S6 i stwierdzić, że jego wyświetlacz ma jeszcze lepszy ekran niż ten zastosowany w Galaxy Note 4.

DisplayMate to ekipa ekspertów, którzy poddają wnikliwym testom ekrany dostępnych na rynku urządzeń. W przypadku produktów Samsunga już wcześniej zdarzało się, że Galaxy Note 3 czy Galaxy S5 otrzymywali świetne noty. Później jednak okazało się, że najlepszy ekran jest zamontowany w Galaxy Note 4. Najnowsza odsłona koreańskiego notatnika mogła się tym tytułem szczycić przez pół roku. Nowym liderem właśnie został Galaxy S6.

W kwestii odwzorowania kolorów ekran Galaxy S6 jest minimalnie lepszy od tego w modelu Galaxy Note 4. W obu tych urządzeniach najlepsze odwzorowanie barw jest w palecie sRGB/Rec.709. Wyższość wyświetlacza S6 może wynikać z zagęszczenia pikseli. Co prawda rozdzielczości są takie same (2560 x 1440 pikseli), ale przez różne przekątne (5,1" vs. 5,7") współczynnik ppi wynosi 577 w Galaxy S6 i 518 w Galaxy Note 4.

Ogólna ocena
Ogólna ocena© DisplayMate

Eksperci stwierdzili, że ekran w Galaxy S6 cechuje się podobną jasnością do Galaxy Note'a 4, który przy maksymalnej jasności w trybie adaptacyjnym osiągnął 350 nitów, S6 miał nieznacznie mniej - 348 nitów. W przypadku automatycznej jasności wyświetlacz S6 jest w stanie osiągnąć aż 784 nity, w przypadku Note'a 4 jest to 750 nitów. Różnice nie są więc znaczące, ale bez wątpienia lepszy okazał się w tej kwestii Galaxy S6.

Nieźle wypada też współczynnik refleksów - 4,6%. Warto tutaj przypomnieć, że w przypadku Note'a 4 wynosi on 4,8%, a rekord testowanych ekranów 4,4%. Galaxy S6 był więc bliski zrównania się z najlepszym wynikiem.

Jasność i kontrast
Jasność i kontrast© DisplayMate

Warto też wspomnieć o apetycie na prąd. Okazało się, że Samsungowi udało się osiągnąć 20-procentową poprawę efektywności Galaxy S6 w porównaniu do S5. To ciekawe, bo między ekranami tych telefonów jest prawie dwukrotna różnica w liczbie pikseli.

DisplayMate wylicza, że ekran Galaxy S6 ma najwyższą rozdzielczość, najwięcej pikseli na cal, najlepsze odwzorowanie kolorów, niekończący się kontrast, najwyższy jego współczynnik, najwyższą jasność oraz najlepszą czytelność w słońcu wśród smartfonowych ekranów. Dużo tych naj, ale w sumie wszystkie są zasłużone. W laboratoryjnych testach wyświetlacz S6 nie ma sobie równych, pomijając oczywiście Note'a 4, który wypada niewiele gorzej.

Ciekawie wygląda też porównanie ekranów w Galaxy S6 i iPhone'ie 6. Mimo że te telefony są dla siebie konkurencją, mają zupełnie inne wyświetlacze. Oczywiście najważniejszą różnicą jest wykorzystana technologia, AMOLED versus IPS. S6 ma ponad dwukrotnie wyższą rozdzielczość czy ponad 4 razy więcej pikseli. Do tego iPhone ma też znacznie niższą jasność maksymalną czy współczynnik kontrastu. Jednak już od dłuższego czasu wiadomo, że to amerykanie muszą gonić Koreańczyków, chociaż w ogóle się do tego nie kwapią.

Źródło: DisplayMate

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)