Global Technology Mayor - telefon dla seniora [test]

Global Technology Mayor - telefon dla seniora [test]

Global Technology Mayor (fot. wł)
Global Technology Mayor (fot. wł)
Tomasz Nowak
13.04.2012 15:00, aktualizacja: 13.04.2012 17:00

W dobie smartfonów zapomina się często o zwyczajnych, prostych telefonach, a w szczególności urządzeniach dla osób starszych. Ostatnio, miałem okazję przetestować jeden z nich – Global Technology Mayor.

Na pierwszy rzut oka, telefon nie różni się praktycznie niczym od innych tego typu komórek. Duże przyciski, podświetlany, czytelny ekran, prosta obsługa. Może się wydawać, że jest to idealny telefon dla osoby starszej. Moje zdanie jest jednak trochę inne.

Zawartość pudełka

Kiedy telefon do mnie dotarł byłem pod wrażeniem wykonania pudełka. Czarne, eleganckie, z wygodnym zamknięciem na magnes. Po jego otwarciu ukazał mi się telefon, bateria, ładowarka i instrukcja obsługi. I w tym momencie pojawiły się pierwsze zastrzeżenia. O ile do jakości wykonania telefonu, czy ładowarki nie mam zastrzeżeń, o tyle instrukcja jest krótko mówiąc kpiną. Nie dość, że jest po angielsku, to jeszcze zawiera szczątkowe informacje o telefonie.

Osoba obeznana w temacie nie będzie miała problemów z jej przeczytaniem. Nawet bez niej opanowanie wszystkich opcji to kwestia kilku minut. Wątpię jednak, aby starsze osoby dowiedziały się z niej czegokolwiek lub w ogóle były w stanie samodzielnie przeczytać instrukcję.

Wykonanie

Global Technology Mayor (fot. wł)
Global Technology Mayor (fot. wł)
Global Technology Mayor (fot. wł)
Global Technology Mayor (fot. wł)

Z tyłu widnieje duży, pomarańczowy przycisk SOS, który może być użyty w sytuacjach awaryjnych. Po jego naciśnięciu (trzeba przytrzymać go przez chwilę) odtwarzany jest głośny sygnał, oraz wykonywane jest połączenie do ustawionych wcześniej numerów (lub wiadomość SMS). Takie rozwiązanie zaliczam stanowczo na plus. Opcja ta działa bez zarzutu, wystarczy tylko ustawić numery, do których będzie wykonywane połączenie.

Global Technology Mayor (fot. wł)
Global Technology Mayor (fot. wł)

W zestawie znajduje się bateria o pojemności 1250 mAh, która w zupełności wystarcza do komfortowej i długiej pracy. W ciągu tygodnia nie udało mi się jej rozładować do końca, co jest dużym plusem. Z drugiej strony w telefonie jest mało elementów, które mogą nadmiernie zużywać prąd (w przeciwieństwie do smartfonów).

W środku telefonu jest oczywiście miejsce na kartę SIM, oraz... kartę microSD. Muszę przyznać, że ten drugi element trochę mnie zaskoczył. W instrukcji obsługi nie było o nim mowy. Zastanawiam się dlaczego producent tak ukrywa jego obecność.

Jakość rozmów i multimediów

Ze względu na konstrukcję nie należy oczekiwać tutaj wielkich możliwości. Ten telefon ma przede wszystkim dzwonić. A to niestety nie wychodzi mu najlepiej. Jakość rozmów nie jest najwyższej jakości. Rozmawiając w miejscu pełnego zasięgu miałem momentami problem ze zrozumieniem rozmówcy. Jak dla mnie jest to poważna wada. Co prawda jakość poprawia się nieco, jeśli włączy się tryb głośnomówiący, ale nie jest to żadne rozwiązanie.

Samo wykonywanie połączeń również nie powinno sprawiać problemów. Wybierając numer, wyświetlają się duże, czytelne cyfry. Dodatkowo w opcjach można włączyć opcję, która po naciśnięciu przycisku mówi jaka cyfra jest wprowadzana. Niestety tylko w języku angielskim, co trzeba zaliczyć do minusów. A może to zachęta, żeby nauczyć babcię, czy dziadka podstawowych liczebników w tym języku?

Global Technology Mayor (fot. wł)
Global Technology Mayor (fot. wł)

Radio FM jest po prostu dodatkiem, chociaż działa bardzo sprawnie. Co ciekawe nie trzeba mieć słuchawek, żeby je włączyć. Bez problemu będzie grać na wbudowanym głośniku, chociaż wtedy jakość jest dość kiepska. Trzeba sporo się nagimnastykować, żeby złapać dobry odbiór.

Po podłączeniu słuchawek (telefon ma gniazdo Jack 3,5 mm) pokazuje się kolejny mankament. Ja rozumiem, że jest to telefon dla ludzi starszych, którzy lata świetności swojego słuchu mają już za sobą. Niestety ustawiając poziom głośności na najniższy nadal jest stanowczo za głośno. Słuchając radia musiałem po kilku minutach przestać, gdyż taki poziom dźwięku był dla mnie nie do wytrzymania. Mogę pokusić się nawet o stwierdzenie, że byłby w stanie obudzić umarłego.

Przydatnym dodatkiem jest wbudowana latarka, którą możemy szybko włączyć przełącznikiem z boku telefonu. Nie daje ona może mocnego światła, jednak w sytuacjach awaryjnych będzie jak znalazł.

Slot na karty microSD działa. Co ciekawe telefon odtwarza również pliki mp3. Nie należy spodziewać się tu rozbudowanego odtwarzacza, jednak jakość jest zadowalająca (w przeciwieństwie do jakości rozmów). Niestety odtwarzacz jest oczywiście za głośny, nawet przy ustawieniu najniższego poziomu głośności.

Podsumowanie

Telefon ogólnie sprawuje się bardzo dobrze. Nie miałem problemów z jego obsługą, czy ustawieniami. Patrząc pod kątem osób starszych ma jednak kilka mankamentów, które wymieniłem wcześniej. Jeśli dana osoba nie będzie korzystać z radia, bądź odtwarzacza, a opcje wyjaśni jej ktoś inny, wtedy telefon wydaje się niezłym wyborem. Niestety tylko wydaje, gdyż słaba jakość rozmów dyskwalifikuje ten telefon z jego grupy docelowej.

Gdybym zastanawiał się nad kupnem telefonu dla seniora, z pewnością zdecydowałbym się na model innej firmy, który będzie oferował mi jakość rozmów jakiej oczekuję. Global Technology Mayor pod ty względem nie wypada najlepiej.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)