Aplikacje z Androida uruchomisz teraz na Windowsie, Linuksie oraz OS X!

Aplikacje z Androida uruchomisz teraz na Windowsie, Linuksie oraz OS X!

Aplikacje z Androida uruchomisz teraz na Windowsie, Linuksie oraz OS X!
Konrad Błaszak
03.04.2015 08:50, aktualizacja: 03.04.2015 10:50

Aktualnie siłę systemu operacyjnego stanowi między innymi ilość aplikacji jaką możemy na nim uruchomić. Pod tym względem jednym z najmocniejszych graczy jest Android, a dzięki aktualizacji programu ARC aplikacje z mobilnego systemu Google'a będzie można uruchomić na urządzeniach z Windowsem, Linuksem oraz OS X.

Projekt ARC (App Runtime for Chrome) wystartował we wrześniu i pozwalał uruchamiać aplikacje z Androida w systemie Chrome OS. Na początku do tego projektu załapało się tylko kilka produkcji, co znacznie ograniczało jego możliwości. Oczywiście szybko te ograniczenia zostały złamane i można było nieoficjalnie uruchamiać aplikacje na każdej wersji przeglądarki Chrome. Nie było istotne czy jest ona zainstalowana na Windowsie, Linuksie, OS X czy Chrome OS. Teraz Google zrobiło ważny krok dla twórców oprogramowania oraz użytkowników.

Jak informuje serwis Arstechnica.com, nowa wersja ARC umożliwia już oficjalnie uruchamianie aplikacji z Androida w przeglądarce Chrome, niezależnie od systemu na którym ona pracuje. Deweloperzy mogą łatwo przenosić swoje produkcje dzięki Chrome app packager. Poradnik oraz link do aplikacji ARC Welder, która umożliwia konwersję produkcji z Androida na te pasujące do przeglądarki Chrome znajdziecie tutaj. Dzięki niej plik APK możecie przekonwertować na działający w innym systemie odpowiednik, choć oczywiście trzeba pamiętać, że nie wszystkie apki będą działać bezproblemowo.

ARC Welder
ARC Welder© arstechnica.com

Co ważne, amerykańska firma w projekcie ARC udostępnia również część usług Google Play. Na razie będą działać aplikację wykorzystujące API odpowiedzialne za reklamy, mapy, lokalizację, autoryzację oraz logowanie. Nie są to wszystkie ważne elementy (brak płatności), ale zapewne będą one sukcesywnie się pojawiać w tym projekcie.

To są plusy dla deweloperów, ale również zwykli użytkownicy zyskają na tym ruchu Google. Osoby, które kupiły Chroomebooki będą mogły korzystać z Androidowych aplikacji, ale jeśli macie inny system to również powinniście cieszyć się z tego rozwiązania. Dzięki niemu korzystając z Windowsa czy OS X będziecie mogli wybrać produkty przeznaczone dla systemu Google zamiast te przygotowane na Wasz system. No i jest to znakomity ruch dla amerykańskiej firmy, ponieważ dzięki niemu deweloperzy będą musieli tylko raz napisać aplikację, a będzie ona dostępna niemal na wszystkich systemach. To może być świetna odpowiedź na uniwersalne aplikacje Microsoftu.

Źródło: arstechnica.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)