Google będzie musiał zapłacić Unii Europejskiej ok. 3 mld euro?

Logo firmy Google
Logo firmy Google
Źródło zdjęć: © brionv/flickr (na lic. CC)
Mateusz Żołyniak

16.05.2016 17:51, aktual.: 16.05.2016 19:53

Komisja Europejska już jakiś czas temu wzięła na celownik firmę Google. Niebawem zapaść ma wyrok, który będzie nakazywał gigantowi z Mountain View wypłatę odszkodowania w wysokości 3 mld euro, a to nie koniec kłopotów Amerykanów.

Rekordowa kara za praktyki monopolistyczne

Serwis The Telegraph donosi, że wkrótce dobiegnie końca trwające od siedmiu lat dochodzenie w sprawie praktyk monopolistycznych, których Google miało dopuścić się na rynku wyszukiwarek internetowych. Komisja Europejska już w czerwcu ma podać oficjalny wyrok, w którym ma znaleźć się nakaz zaniechania dotychczasowych praktyk oraz kara finansowa.

Obecne prognozy wskazują, że firma z Mountain View będzie musiała zapłacić ok. 3 mld euro. Jest to rekordowo wysoka opłata, która znacznie przewyższa kary, jakie otrzymali inni technologiczni giganci za stosowanie praktyk monopolistycznych. Przypomnę, że w przypadku Intela było to 1,3 mld. euro, a Microsoft za preinstalowanie przeglądarki IE musiał zapłacić ok. 560 mln euro.

Trwające od wielu lat śledztwo dotyczyło wykorzystania przez firmę nadrzędnej pozycji przy pozycjonowaniu wyników w wyszukiwarce Google. Gigant miał promować własne usługi na wyższych miejscach strony wyników (m.in. Google Shopping), dodawać je do promowanych oraz pomijać rozwiązania konkurencji.

Na tym nie koniec

Firma Google w przeszłości miała kilkukrotnie okazję do zawarcia porozumienia z Komisją Europejską, kiedy to komisarzem UE ds. konkurencji był Jaoquin Almunia. Piastująca to stanowisko obecnie Margarethe Vestager przystąpiła jednak do bardziej zdecydowanych działań, których wynikiem był postawienie oficjalnych zarzutów amerykańskiej firmie i skierowanie sprawy na tory sądowe.

Za sprawą komisarz Vestager toczy się obecnie dodatkowe śledztwo, w którym badane są działania firmy Google na rynku urządzeń z systemem Android. Dotyczy ono wymagania od producentów instalowania przeglądarki Chrome i wyszukiwarki Google oraz utrudniania rozwoju systemów, które bazują na otwartym kodzie źródłowym Androida.

Komisja Europejska uważa, że praktyki stosowane obecnie przez firmę z Mountain View mogą doprowadzić do umocnienia dominującej pozycji jej produktu na rynku internetowych wyszukiwarek. Przedstawiciele KE wskazują również na ograniczanie możliwości konkurowania z przeglądarką Chrome oraz utrudnianie rozwoju systemów bazujących na otwartym kodzie źródłowym Androida i przygotowywanych dla nich aplikacji i usług.

Jeżeli Google zostanie winne także tych praktyk monopolistycznych, firma będzie musiała liczyć się z koniecznością wprowadzenia zmian w modelu współpracy z producentami telefonów i operatorami. Gigant może zostać obciążony ponadto karą w wysokości 10 proc. rocznych zarobków, czyli aż ok. 6,6 mld euro. Warto dodać do tego, że wkrótce prawników z Mountain View czeka również kolejne starcie z firmą Oracle w sprawie bezprawnego wykorzystania jej patentów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)