Google chce Ci pomóc zachować dystans społeczny. Sodar wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość

Google chce Ci pomóc zachować dystans społeczny. Sodar wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość
Miron Nurski

29.05.2020 11:51, aktual.: 29.05.2020 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli dotychczas biegałeś po ulicy z linijką, by upewnić się, czy inni przechodnie na pewno zachowują odpowiedni dystans, już nie musisz.

W wielu krajach na świecie - w tym w Polsce - zalecane jest zachowanie w przestrzeni publicznej minimum 2-metrowego odstępu od innych osób. Ma to oczywiście pomóc w wyhamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zapewne większość osób wspomniane 2 metry ocenia na oko, ale bardziej skrupulatni dostali właśnie od Google'a narzędzie, które pozwoli określić odległość od innych osób w sposób bardziej precyzyjny.

Google Sodar to webowa aplikacja rozszerzonej rzeczywistości, która ma pomóc zachować odpowiedni dystans podczas pandemii

Zasada działania jest prosta. Apka wykorzystuje aparat do mapowania otoczenia, po czym - wykorzystując technologię AR - rysuje wirtualny okrąg o 2-metrowym promieniu. I tyle. Jeśli ktoś znajduje się we wspomnianym okręgu to znaczy, że nie przestrzega wytycznych.

Obraz

Rozwiązanie to wykorzystuje algorytmy znane z aplikacji Google Measure. Przeprowadzone przeze mnie jakiś czas temu testy wykazały, że apka cechuje się dużą dokładnością, myląc się nie więcej niż o 1-2 cm.

Sodar nie wymaga instalacji

Jest to aplikacja webowa. Można ją uruchomić wchodząc na tę stronę przez Chrome'a na Androida.

Działanie internetowej aplikacji umożliwia technologia o nazwie WebXR. Można więc założyć, że Google'wi zależało bardziej na zademonstrowaniu potencjału swojej przeglądarki niż stworzeniu narzędzia, z którego ludzie naprawdę będą korzystać.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)