Google Glass doczekały się następcy. Oto Glass Enterprise Edition 2

Google Glass doczekały się następcy. Oto Glass Enterprise Edition 2
Miron Nurski

21.05.2019 07:55, aktual.: 21.05.2019 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inteligentne okulary Glass, znane niegdyś jako Google Glass, nie sprawdziły się na rynku konsumenckim. Jak jednak przekonywałem kilka miesięcy temu, produkt całkiem dobrze radzi sobie w branży biznesowej. Na tyle dobrze, że producent postanowił wypuścić drugą generację.

Glassy przeszły długą drogę. Projekt został publicznie zademonstrowany w połowie 2012 roku, a w kwietniu 2013 chętni mogli zaopatrzyć się w prototyp. Dopiero 4 lata później prace zostały sfinalizowane, ale producent zmienił grupę docelową. Skupienie się na branży biznesowej okazało się strzałem w 10.

Okulary Glass Enterprise Edition 2 są szybsze i bardziej funkcjonalne

Biorąc pod uwagę, że od prezentacji pierwszych prototypów do wypuszczenia drugiej generacji gotowego produktu minęło 7 lat, można powiedzieć, że zmieniło się niewiele. Glassy wciąż mają formę przezroczystego wyświetlacza ulokowanego tuż przed jednym z oczu. Urządzenie nie zostało ani zauważalnie zminiaturyzowane, ani nawet upiększone.

Zmieniło się za to wnętrze. Dzięki nowemu, 4-rdzeniowemu układowi i większej ilości pamięci, okulary mają pracować szybciej i lepiej radzić sobie z bardziej wymagającymi operacjami, w tym z uczeniem maszynowym.

Odświeżony został także aparat. Ten wciąż ma 8 Mpix, ale ma robić lepszej jakości zdjęcia i filmy. Producent zatroszczył się o funkcję strumieniowego przesyłania obrazu, dzięki czemu ktoś inny może w czasie rzeczywistym przechwytywać obraz, pokrywający się z punktem widzenia użytkownika.

Obraz

Nie zabrakło nowych modułów łączności, w tym portu USB-C, mającego zapewnić szybsze ładowanie. Okulary mają mieć też wydajniejszy akumulator.

Okulary Glass Enterprise Edition 2 są wodoszczelne, a ich wnętrze skrywa:

  • ekran 640 x 360 pikseli;
  • układ Snapdragon XR1 (4 x 1,7 GHz);
  • 3 GB pamięci RAM;
  • 32 GB pamięci wewnętrznej;
  • aparat 8 Mpix;
  • moduł Bluetooth 5.1
  • dwuzakresowe Wi-Fi 802.11ac;
  • baterię 820 mAh.

Kilka lat temu podobnej specyfikacji nie powstydziłby się topowy smartfon. Dziś mówimy o okularach.

Nad całością czuwa Android Oreo, którego zaletą ma być podatność na modyfikacje, aby każde przedsiębiorstwo mogło dostosować Glassy do własnych upodobań. Google przygotował też różne rodzaje oprawek, zaprojektowanych z myślą o różnych stanowiskach.

Liczby nie kłamią. Inteligentne okulary Glass zwiększają produktywność

W sierpniu 2017 DHL informował o zakończeniu pilotażowego programu “Vision Picking”, który miał na celu sprawdzenie, czy okulary AR są w stanie poprawić komfort i wydajność pracy w jego magazynach. Okazało się, że jak najbardziej  -  uwolnienie rąk pracowników od instrukcji pakowania oraz informacji na temat lokalizacji pojedynczych paczek przełożyło się na 15-procentowy wzrost wydajności.

Glass Enterprise Edition 2: A hands-free device for smarter and faster hands-on work

Google chwali się ponad 30 markami korzystającymi z jego okularów, na których liście znajdują takie firmy jak Opel, Samsung czy wspomniany DHL. Okulary zdają ponoć egzamin także w branży medycznej.

Przy okazji projekt Glass zmienił właściciela

Dawniej urządzenie rozwijane było przez firmę Google X, która - w ramach przejęcia Google'a przez Alphabet - zmieniła nazwę na X.

Teraz projekt trafił pod skrzydła zespołu nazwanego Google AR/VR, który zajmuje się opracowywaniem różnych rozwiązań związanych z rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością.

Okulary Glass Enterprise Edition 2 wyceniono na 999 dolarów, czyli równowartość 3850 zł bez podatków.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także