Google I/O 2013 rozpoczęte. Jakich nowości doczekał się Android?
Dziś o 18:00 czasu polskiego rozpoczęła się długo oczekiwana konferencja Google I/O 2013, na której zaprezentowane zostaną nowe usługi oraz produkty związane z ekosystemem wyszykiwarkowego giganta. Pierwsza część imprezy poświęcona została Androidowi. Jakie nowości mogliśmy zobaczyć?
15.05.2013 | aktual.: 15.05.2013 21:21
Niestety - wbrew wcześniejszym oczekiwaniu - koncern nie zaprezentował nam dziś nowej odsłony systemu Android, a cała konferencja była bardziej deweloperska, niż mogliśmy się spodziewać. Google skupił się głównie na narzędziach, które pomogą deweloperom w łatwiejszy sposób tworzyć aplikacje, tłumaczyć je oraz zarabiać na nich jak najwięcej.
Na początku imprezy przedstawiciele koncernu nie omieszkali oczywiście pochwalić się najnowszymi statystykami dotyczącymi Androida. Okazuje się, że zielony system znalazł się aż na 400 milionach urządzeń sprzedanych 2012 roku. Liczba ta w porównaniu ze 100 milionami z roku poprzedniego robi olbrzymie wrażenie. Na chwilę obecną pod kontrolą Androida pracuje aż 900 milionów smartfonów, tabletów i innych gadżetów. Świetnymi statystykami może się poszczycić również sklep Google Play, z którego treść pobrano już ponad 48 miliardów razy.
Jedną z pierwszych zaprezentowanych usług jest Google Cloud Messaging synchronizujący wszystkie dane użytkownika w chmurze. Ogromną zaletą tej usługi jest możliwość synchronizacji powiadomień między wszystkimi urządzeniami zalogowanymi do jednego konta Google. Oznacza to, że powiadomienie o nowej wiadomości, które usuniemy na tablecie, zniknie także z belki powiadomień w smartfonie. W końcu!
Kolejną nowością jest deweloperskie narzędzie o nazwie Android Studio, które usprawni pracę programistów tworzących aplikacje na zielony system. Największy entuzjazm zgromadzonych deweloperów wzbudziła możliwość podglądu wyglądu tworzonej aplikacji na wielu urządzeniach o różnych rozmiarach ekranów. A wszystko w czasie rzeczywistym.
Koncern zaprezentował również długo oczekiwaną usługę Game Services przeznaczoną dla graczy. Umożliwi ona synchronizację postępu gry między urządzeniami, prowadzenie rankingów, a także rozgrywkę w trybie multiplayer, w której - co istotne dla deweloperów - transmisją danych zajmą się serwery wyszukiwarkowwego koncernu. Całość zsynchronizowana jest także z naszym kontem w serwisie Google+.
Google postanowił także rozbudować swoją usługę muzyczną. Google Play Music All Access pozwoli na dostęp do całych zasobów sklepu Google Music w ramach miesięcznego abonamentu w wysokości 9,99 dolarów. Jeśli natomiast użytkownik zechce przed końcem czerwca wziąć udział w 30-dniowych testach, wtedy wysokość abonamentu zostanie obniżona o 2 dolary. Od teraz będzie to zatem bezpośrednia konkurencja dla serwisów Spotify, WiMP oraz Deezer.
Totalną niespodzianką - choć plotki o niej pojawiły się kilka godzin przed imprezą - była prezentacja Samsunga Galaxy S4 Google Edition, czyli popularnej es czwórki pracującej pod kontrolą czystej wersji systemu Android. Słuchawka została zapowiedziana na czerwiec, a sprzedawany będzie za 649 dolarów za pośrednictwem sklepu Google Play.
W wirtualnym sklepie giganta została otworzona specjalna sekcja Google Play for Education. Jak sama nazwa wskazuje, znajdą się tam narzędzia przeznaczone dla uczniów oraz nauczycieli, które wspomogą proces edukacji.
Na imprezie pojawił także komunikator Hangouts, który we wcześniejszych plotkach ukrywał się pod nazwą Babble oraz Babel. Przedstawiciele koncerny zapewniają, że w komunikacji liczą się ludzie, a nie system, dlatego też komunikator już dziś będzie dostępny na platformy Android oraz iOS. Zastąpi ona także gmailowego Talka. Aplikacja umożliwi nie tylko wymianę wiadomości tekstowych, ale i prowadzenie bezpłatnych wideorozmowów.
Google przygotował również bardzo miłą niespodziankę dla polskich użytkowników odświeżając swoją usługę Knowledge Graph. umożliwiającą wyszukiwanie semantyczne. Otrzymała ona wsparcie da kilku nowych języków, a na ich liście znalazł się również język polski! Oznacza to, wyszukiwarka będzie po prostu odpowiadała na nasze pytania. Jeśli zapytamy "ile lat ma Barack Obama", otrzymamy po prostu gotową odpowiedź.
Knowledge Graph został zintegrowany z usługą Google Now, która również doczekała się kilku nowości. Przede wszystkim będzie ona dostępna nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale i w przeglądarce Chrome, co umożliwi korzystanie z niej niemal na każdym urządzeniu.
Mimo wszystko, choć Google zaprezentowało nam dziś naprawdę sporo nowości, zewsząd słychać głosy rozczarowania. Nie ujrzeliśmy bowiem tego, na co czekaliśmy najbardziej, czyli nowej wersji Androida. Już po pogłoskach o tym, jakoby premiera wersji 5.0 Key Lime Pie miała być przesunięta na rzecz wersji 4.3, wiele osób poczuło rozczarowanie. Nikt z nas nie mógł jednak przewidzieć, że nowego wydania systemu nie ujrzymy w ogóle. Z drugiej zaś strony można uznać, że nowości było na tyle dużo, że do ogłoszenia nowej wersji Androida zabrakło tylko kolejnego numerka.