Google ma asa w rękawie. Android 14 może zapewnić zasięg zawsze i wszędzie

Łączność satelitarna trafi nie tylko do iPhone'ów
Łączność satelitarna trafi nie tylko do iPhone'ów
Źródło zdjęć: © Apple, Unsplash
Miron Nurski

28.08.2023 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli chodzi o łączność satelitarną, Google jest przynajmniej rok za Apple'em, ale może z dnia na dzień nadrobić zaległości z nawiązką.

Jedną z najważniejszych nowości w ubiegłorocznym iPhonie 14 była obsługa łączności satelitarnej, która umożliwia wysyłanie wiadomości z miejsc niepokrytych zasięgiem sieci komórkowej. Jako że Apple rozwija swoją usługę w pojedynkę, ma ona jednak poważne ograniczenia.

Po pierwsze, funkcja Apple'a umożliwia wysyłanie wyłącznie wiadomości alarmowych. Po drugie, działa wyłącznie w 14 krajach na świecie, a na ich liście brakuje Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z podobnymi (a nawet większymi) ograniczeniami muszą się liczyć użytkownicy Huaweia Mate 50 Pro, bo w jego przypadku łączność satelitarna działa tylko w Chinach.

Android z łącznością satelitarną na całym świecie?

Programista Neïl Rahmouni znalazł w kodzie aplikacji Wiadomości odniesienia do usługi Garmin Response. Wygląda więc na to, że Google współpracuje nad zapewnieniem obsługi łączności satelitarnej z Garminem.

Dotychczas usługa satelitarna Garmina wymagała użycia specjalistycznego sprzętu tej marki. Istnieje jednak szansa, że - dzięki współpracy dwóch gigantów - wkrótce wystarczy dowolny smartfon uzbrojony w kompatybilny czip. Te prawdopodobnie zaleją rynek w nadchodzących miesiącach.

W różnych miejscach na swojej stronie Garmin chwali się, że jego platforma działa w ponad 140, ponad 150 lub ponad 200 krajach na całym świecie. Można więc założyć, że najwyższa liczba jest aktualna. Dodatkowo Garmin Response umożliwia nawiązanie kontaktu nie tylko ze służbami ratowniczymi, ale i - w ramach abonamentu - z dowolną osobą.

Hiroshi Lockheimer - wiceprezes Google'a odpowiedzialny m.in. za rozwój Androida - ogłosił już we wrześniu 2022, że telefonia satelitarna będzie natywnie obsługiwana przez Androida 14.

W kontekście Garmin Reponse mowa o nieoficjalnym wycieku, więc na razie nie wiadomo, czy łączność satelitarna będzie działać na wszystkich kompatybilnych smartfonach, czy tylko tych z linii Google Pixel. Pod znakiem zapytania stoją też ewentualne koszty; Apple deklaruje, że jego usługa pozostanie darmowa przez 24 miesiące.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)