Mapy Google powiedzą ci, czy znajdziesz wolne miejsce parkingowe w miejscu, do którego jedziesz

Parking
Parking
Źródło zdjęć: © welcomia / depositphotos.com
Miron Nurski

19.01.2017 11:31, aktual.: 19.01.2017 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Mapach Google pojawiła się funkcja, którą pokochają kierowcy.

Mapy Google powiedzą ci, czy znajdziesz miejsce parkingowe

Wyszukiwarkowy gigant znalazł kolejny sposób na wykorzystanie gromadzonych przez siebie danych z korzyścią dla użytkowników. W najnowszej wersji beta Map (9.44) pojawiła się funkcja, która informuje użytkownika o tym, jak bardzo zatłoczony jest parking przy centrum handlowym, lotnisku, atrakcji turystycznej czy innym miejscu publicznym, do którego ten planuje się udać.

Obraz
© androidpolice.com

Po wskazaniu lokalizacji w trybie nawigacji, u dołu ekranu pojawia się ikonka z literką P, a przy niej informacja o dostępności miejsc parkingowych - duża, średnia lub ograniczona.

Jak to działa?

Nie jest tajemnicą, że Google nieustannie zbiera informacje o położeniu użytkowników smartfonów korzystających z jego usług. Opracowane przez firmę algorytmy potrafią także wykryć, w którym miejscu podróżująca samochodem osoba opuściła pojazd. Funkcja ta wykorzystywana jest od dawna przez usługę Google Now, która po wyjściu z samochodu automatycznie wyświetla kartę „Miejsce zaparkowania”.

Wystarczyło wykorzystać istniejące technologie, aby sprawdzić, jak dużo osób zaparkowało swoje samochody w danej lokalizacji. Oczywiście nie każdy kierowca na świecie ma telefon podłączony do usług Google'a, ale jest ich na tyle dużo, by dane były wiarygodne.

Od dłuższego czasu Mapy Google wyświetlają także informację na temat tego, jak dużo osób znajduje się o danej porze w konkretnym miejscu publicznym. Teraz aplikacja pomoże nie tylko uniknąć kolejek, ale i upewnić się, że będzie gdzie zaparkować. Świetna sprawa.

Na razie nie wszyscy skorzystają z nowej funkcji

Jak już wspomniałem, na razie dostępna jest ona tylko w testowej wersji Map Google'a na Androida. Pobrałem ją, ale w Norwegii - gdzie aktualnie przebywam - funkcja ta nie działa, więc domyślam się, że w Polsce też.

Próbowałem nawet wpisać lokalizacje w USA użyte przez chłopaków z Android Police, ale komunikatu o zatłoczeniu parkingów brak. Wygląda więc na to, że na razie nowość mogą testować mieszkańcy tylko kilku krajów.

Niemniej na globalny debiut tej usługi raczej nie będzie trzeba długo czekać. Google stosunkowo szybko wdraża tego typu funkcje u wszystkich użytkowników.

W zamian za rezygnację z prywatności Google daje coraz więcej

Istnieje wiele firm, które gromadzą zettabajty danych o użytkownikach. Google jest jednak jedną z nielicznych, które robią to mądrze, bo w zamian daje świetne usługi, które w innym wypadku nie mogłyby działać.

Powiedz nam, czym się interesujesz, a ułatwimy ci wyszukiwanie informacji. Daj znam swoje zdjęcia, a pozwolimy ci je w wygodny sposób przeszukiwać z dowolnego miejsca na ziemi. Powiedz nam gdzie jesteś, a pomożemy ci uniknąć korków i znaleźć wolne miejsce parkingowe. Coś za coś. Na taki układ można się zgodzić, nawet będąc w pełni świadomym, że jest się cały czas inwigilowanym.

Wersję beta Map Google na Androida pobierzecie stąd.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)