Android 11 z wykrywaniem gestu stuknięcia w tył obudowy. Genialne w swojej prostocie

Android 11 z wykrywaniem gestu stuknięcia w tył obudowy. Genialne w swojej prostocie
Patryk Korzeniecki

21.02.2020 15:36, aktual.: 21.02.2020 16:36

Google planuje zaimplementować w Pixelach rozwiązanie, które pozornie wymaga dedykowanego osprzętu. Jest praktyczne i genialne w swojej prostocie.

Android 11 ma wprowadzić sporo nowości, m.in. wsparcie dla wyświetlaczy wodospadowych, ruchome dymki komunikatorów czy usprawnienia uprawnień. XDA Developers donosi, że w najnowszym systemie Google'a dla Pixeli firma może zaimplementować fizyczny gest podwójnego stuknięcie.

Google Pixele z nowym gestem fizycznym

Żródło informuje, że w Pixelach do gestów ekranowych mogą dojść nowe gesty fizyczne. Ślady funkcji znaleziono w kodzie oprogramowania pod nazwą Columbus.

Podwójne stuknięcie może wykonywać następujące akcje:

  • anuluj timer,
  • włącz aplikację aparatu,
  • włącz Asystenta Google,
  • włączanie/wyłączanie odtwarzania,
  • zwiń pasek powiadomień,
  • wycisz połączenie przychodzące,
  • włącz drzemkę,
  • odepnij powiadomienia.

Android 11 DP1 - Pixel double-tap gesture demo

Można też skonfigurować własną akcję.

A wiecie co jest najlepsze w omawianej funkcji? Że nie jest rozwiązaniem sprzętowym (przynajmniej w pełnym tego słowa znaczeniu).

Wystarczy zwykła aktualizacja

Podwójne stuknięcie w tył smartfona wymaga wprawdzie do działania akcelerometru i żyroskopu, jednak są to elementy obecne już w każdym smartfonie. Można ją więc zaimplementować programowo, czego dowodzi deweloperska wersja Androida 11 na Pixelach - gesty można aktywować w systemie, co potwierdza powyższe wideo.

Podwójne stuknięcie w tył możemy oglądać w akcji jedynie na smartfonach z rodziny Pixel, jednak niewykluczone, że podobne funkcje pojawią się też w przyszłości na innych smartfonach.

Obraz

Zastanawiam się, jak będzie wyglądała kwestia ewentualnych pomyłek. Mam nadzieję, że gesty zostały uodpornione na przypadkową aktywację. Tak nawiasem mówiąc, to jest idealny przypadek dla sztucznej inteligencji. Stukanie w tylną klapkę telefonu ma swój specyficzny wzór, którego mógłby się nauczyć algorytm. Ograniczyłoby to znacznie ilość pomyłek.

Nie wiem jak Wy, ale chciałbym, żeby takie gesty (po dopracowaniu) stały się standardem w nowoczesnych smartfonach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)