Android 11 z wykrywaniem gestu stuknięcia w tył obudowy. Genialne w swojej prostocie
Google planuje zaimplementować w Pixelach rozwiązanie, które pozornie wymaga dedykowanego osprzętu. Jest praktyczne i genialne w swojej prostocie.
21.02.2020 | aktual.: 21.02.2020 16:36
Android 11 ma wprowadzić sporo nowości, m.in. wsparcie dla wyświetlaczy wodospadowych, ruchome dymki komunikatorów czy usprawnienia uprawnień. XDA Developers donosi, że w najnowszym systemie Google'a dla Pixeli firma może zaimplementować fizyczny gest podwójnego stuknięcie.
Google Pixele z nowym gestem fizycznym
Żródło informuje, że w Pixelach do gestów ekranowych mogą dojść nowe gesty fizyczne. Ślady funkcji znaleziono w kodzie oprogramowania pod nazwą Columbus.
Podwójne stuknięcie może wykonywać następujące akcje:
- anuluj timer,
- włącz aplikację aparatu,
- włącz Asystenta Google,
- włączanie/wyłączanie odtwarzania,
- zwiń pasek powiadomień,
- wycisz połączenie przychodzące,
- włącz drzemkę,
- odepnij powiadomienia.
Android 11 DP1 - Pixel double-tap gesture demo
Można też skonfigurować własną akcję.
A wiecie co jest najlepsze w omawianej funkcji? Że nie jest rozwiązaniem sprzętowym (przynajmniej w pełnym tego słowa znaczeniu).
Wystarczy zwykła aktualizacja
Podwójne stuknięcie w tył smartfona wymaga wprawdzie do działania akcelerometru i żyroskopu, jednak są to elementy obecne już w każdym smartfonie. Można ją więc zaimplementować programowo, czego dowodzi deweloperska wersja Androida 11 na Pixelach - gesty można aktywować w systemie, co potwierdza powyższe wideo.
Podwójne stuknięcie w tył możemy oglądać w akcji jedynie na smartfonach z rodziny Pixel, jednak niewykluczone, że podobne funkcje pojawią się też w przyszłości na innych smartfonach.
Zastanawiam się, jak będzie wyglądała kwestia ewentualnych pomyłek. Mam nadzieję, że gesty zostały uodpornione na przypadkową aktywację. Tak nawiasem mówiąc, to jest idealny przypadek dla sztucznej inteligencji. Stukanie w tylną klapkę telefonu ma swój specyficzny wzór, którego mógłby się nauczyć algorytm. Ograniczyłoby to znacznie ilość pomyłek.
Nie wiem jak Wy, ale chciałbym, żeby takie gesty (po dopracowaniu) stały się standardem w nowoczesnych smartfonach.