Android 5.1 Lollipop oficjalnie. Jakie nowości się pojawiły?

Android 5.1 Lollipop oficjalnie. Jakie nowości się pojawiły?

Android 5.1 Lollipop oficjalnie. Jakie nowości się pojawiły?
Źródło zdjęć: © Google
Konrad Błaszak
10.03.2015 09:26, aktualizacja: 10.03.2015 10:29

Aktualizacje to jeden z ciekawszych tematów w świecie Androida. Google właśnie wypuściło wersję swojego systemu oznaczoną numerem 5.1 i warto zobaczyć, co nowego razem z nią dostaniemy.

Zanim jednak przejdziemy do nowości, warto przypomnieć sobie ostatnie statystyki fragmentacji Androida, które jasno wskazują, że wersja oznaczona numerem 5.0 ciągle jest dostępna tylko dla nielicznych. Wielu producentów nadal nie udostępniło Lollipopa nawet dla swoich flagowców, a jednym z nich jest chociażby Sony.

Android 5.1 niedawno pojawił się po cichu na pierwszych urządzeniach z serii Android One i tylko kwestią czasu było, gdy Google oficjalnie zapowie tę wersję swojego systemu. Teraz na blogu amerykańskiej firmy pojawił się wpis informujący o wszystkich zmianach jakie przynosi nowy Lollipop. Oczywiście na samym początku Google wspomina, że 5.1 poprawia stabilność oraz wydajność urządzeń. Znalazło się także natywne wsparcie dla smartfonów dual SIM.

Ciekawa jest funkcja Device Protection, która będzie jeszcze lepiej chronić nasze urządzenie, gdy zostanie skradzione lub je zgubimy. Nawet jeśli ktoś przywróci ustawienia fabryczne to nasz smartfon lub tablet pozostanie zablokowany do momentu, aż zalogujemy się do konta Google.

Kolejnym usprawnieniem jest lepsza jakość rozmów HD Voice z urządzeniami pracującymi na nowej wersji systemu. Ostatnią z nowości jest możliwość połączenia z konkretnymi sieciami WiFi oraz kontrolowanie sparowanych urządzeń Bluetooth z poziomu szybkich ustawień.

Nowa wersja systemu nie przynosi zbyt wielu zmian. Mniejsze poprawki i dodatki będą zapewne dodawane w mniejszych aktualizacjach. Najciekawszą nowością jest chyba lepsze dbanie o bezpieczeństwo naszych danych, gdy ktoś ukradnie nasze urządzenie.

Na razie nowa wersja systemu została udostępniona modelom Nexus 5, Nexus 10 oraz Nexus 7 (WiFi). Zaawansowani użytkownicy mogą już pobrać oprogramowanie ze strony Google Developers i wgrać je ręcznie, ale wkrótce powinna ruszyć także aktualizacja przez OTA. Nie wiadomo jakie smartfony i tablety dostaną 5.1 w dalszej kolejności. Zresztą, na razie wielu użytkowników produktów ze średniej półki chciałoby zobaczyć choć Androida 5.0...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)