Google zastanawia się nad stworzeniem własnego smartfona. Może to być nowa flagowa seria

Nexus 5
Nexus 5
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

11.11.2015 16:19, aktual.: 12.11.2015 21:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli zapytałbym Was o smartfony Google'a to bez wahania powiedzielibyście, że chodzi o Nexusy. Za jakiś czas ta odpowiedź może nie być jedyną poprawną, ponieważ w amerykańskiej firmie toczą się rozmowy o wyprodukowaniu telefonu bez pomocy żadnego z producentów.

Tworzenie własnych smartfonów przez Google'a wydaje się na pierwszy rzut oka dziwnym ruchem, ale - jak donosi powołujący się na wypowiedzi pracowników firmy The Information - Amerykanie rozważają taką ewentualność. Sam w pierwszej chwili pomyślałem, że to tylko marzenia fanów Androida, ale z każdą chwilą zacząłem znajdować więcej przesłanek, że tak rzeczywiście może się stać. Co więcej, moim zdaniem taki telefon byłby flagowcem z prawdziwego zdarzania, który byłby jeszcze wyżej niż seria Nexus.

Po pierwsze Google moim zdaniem nie będzie zainteresowane tworzeniem tanich urządzeń, ponieważ od tego jest projekt Android One. To w nim różni producenci wypuszczają na rynek budżetowe słuchawki, które mają zapewnione aktualizacje. Dla Amerykanów pokazywanie takich telefonów nie byłoby zbyt opłacalne, ponieważ jeśli chcieliby trafić do milionów to musieliby utrzymać niezwykle niską cenę, czyli przez małe marże zarobek byłby znikomy. Nie wspominając już o tym, że w regionach jak USA czy Europa nie każdy szuka jak najtańszego smartfona, więc Google musiałoby inwestować w Azji i Afryce, a tam są już producenci ze słuchawkami w programie Android One.

Kolejnym argumentem jest moim zdaniem to, że powstał Alphabet, czyli spółka, której częścią jest Google. Dzięki temu część projektów została przeniesiona do innych firm, co oznacza, że wyszukiwarkowy gigant może skupić się na kilku konkretnych rzeczach, jak chociażby na Androidzie. Tworzenie własnego telefonu świetnie wpisywałoby się w portfolio Google'a.

Następnym znakiem przemawiającym za tworzeniem własnych telefonów są Nexusy. Moim zdaniem mocno straciły one na atrakcyjności, a ich pierwotnymi założeniami (rozsądna cena, czysty Android, wydajne podzespoły oraz szybkie aktualizacje) kieruje się Motorola, która kilka miesięcy temu pokazała 3 nowości z serii Moto. Nie wspominając już o tym, że dla ludzi szukających czegoś z najwyżej półki amerykańska firma również ma coś w swojej ofercie, jak chociażby Droid Turbo 2. Kolejnym minusem obecnych smartfonów Google'a może być także ich wykonanie. Wystarczy przypomnieć ostatnie "bend testy" Nexusa 6P. Jeśli problem ten będzie bardzo powszechny, to moim zdaniem inwestowanie pieniędzy w ten model nie będzie miało większego sensu.

Pixel C
Pixel C© Google

Skupiłem się na razie głównie na tym, czym smartfon Google'a prawdopodobnie nie będzie, więc czym może być? Moim zdaniem na rynek trafić może jako część serii Pixel, czyli będzie flagowcem w każdym calu. Wystarczy przypomnieć, że ostatnio został zaprezentowany tablet Pixel C, którego oprócz świetnych podzespołów cechuje także wysoka cena. Taki właśnie mógłby być "Google Phone" i to jest moim zdaniem najbardziej prawdopodobne rozwiązanie. Jeśli dodatkowo przyszłe Nexusy byłyby nieco bardziej przemyślane, to mogłyby stać się jego nieco tańszą alternatywą, która będzie rywalizować z super średniakami oraz tańszymi flagowcami innych producentów.

Na razie są to oczywiście tylko propozycje czym mógłby być Google Phone, ponieważ nie ma żadnych konkretów na temat tego urządzenia. Jeśli Amerykanie zaoferowaliby na prawdę produkt najwyższej klasy to zapewne chcieliby wzorować się na Apple'u, które jest mistrzem w sprzedawaniu drogich telefonów. Wtedy oprócz pokazu możliwości systemu Android nowa seria urządzeń mogłaby zostać też dochodową gałęzią tego biznesu. Raczej nikt nie oczekuje, że nagle dziesiątki milionów ludzi zachciałoby sprawić sobie Google Phone'a, ale zapewne znalazłoby się sporo grono zapaleńców, dla których byłby to telefon idealny. Warto jeszcze wspomnieć, że oprócz konkurencji z Cupertino, nie należy zapominać o Microsofcie oraz Surface Phone'ie, który również ma być super flagowcem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)