Google Play pozwoli na wykupienie subskrypcji na aplikację... spoza aplikacji

Google Play pozwoli na wykupienie subskrypcji na aplikację... spoza aplikacji

Google Play pozwoli na wykupienie subskrypcji na aplikację... spoza aplikacji
Patryk Korzeniecki
18.06.2020 09:34, aktualizacja: 18.06.2020 11:34

Google chce w ten sposób poprawić transparentność zasad subskrypcji oferowanych przez programy. Dzięki nowej formie instalacji będą one widoczne jeszcze przed wgraniem aplikacji na smartfon.

Google przedstawił właśnie nową wersję Android Billing Library, czyli biblioteki obsługującej mechanizmy płatności wewnętrz aplikacji oraz subskrypcji znacznie ułatwiającej pracę twórców aplikacji. Minimalizuje ona liczbę kodów i kroków potrzebnych do implementacji tych funkcji.

Kolejna iteracja tego narzędzia wprowadza znaczącą zmianę z punktu widzenia użytkowników.

Google i zakupy poza aplikacją: dwa przyciski zamiast jednego

Google w Android Billing Library 3 dodał nowy sposób instalacji programów. Oprócz zwykłego przycisku "Zainstaluj" w sklepie Google Play może znaleźć się drugie pole, które przed wgraniem aplikacji pozwoli od razu uruchomić subskrypcję. Co ciekawe, może też z marszu aktywować bezpłatny okres próbny.

Google nie zdradza szczegółowych danych na temat działania mechanizmu. Możemy jednak zobaczyć, jak wymieniona funkcja będzie się prezentowała w sklepie Google Play:

Obraz
© TechCrunch

Dlaczego Google zdecydował się na ten krok?

Google'owi chodzi o transparentność. Niestety wiele aplikacji oferuje zdradliwe lub zawiłe subskrypcje, które są sprzeczne z zasadami Sklepu Play. Nowa forma ich realizacji miałaby temu przeciwdziałać.

Na powyższym zrzucie ekranu możecie zauważyć okienko bezpośrednio pod przyciskami z opisanymi zasadami subskrypcji. Najpierw otrzymujecie 3 dni okresu próbnego, a potem płacicie 2,99 dolara (ok.12 złotych) miesięcznie. I co najlepsze - dowiadujecie się o tym jeszcze przed instalacją. O to w tym właśnie chodzi.

Google umożliwił testowanie funkcji wybranym deweloperom. Nie zostało jednak sprecyzowane, kiedy i w jakich programach się pojawi w pierwszej kolejności.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)